* РБК — новости

* *

Як зробити ОСББ енергоефективним

Опубликовано: 22.10.2018

Багато ОСББ хочуть зробити свої будинки енергоефективними, але часто не знають, з чого починати, і де взяти на це гроші.

Команда юристів ILF за підтримки компанії Henkel, Ощадбанку, Укргазбанку, а також програми IQ Energy розробила методичні рекомендації “Підготовка ОСББ до реалізації енергоефективних проектів за рахунок позикових коштів” — докладні описи всіх дій і форми всіх необхідних документів. Фактично, це інструмент, за допомогою якого ОСББ можуть зробити свій будинок енергоефективнішим.

Де ОСББ можуть взяти гроші на енергоефективність?

Скільки коштує енергоефективність? За даними компанії “Хенкель Баутехнік (Україна)” утеплення 1 квадратного метра фасаду коштує від 500 до 1000 грн, у залежності від матеріалу утеплювача. А якщо ОСББ вирішить ще модернізувати системи опалення та освітлення, то вартість проекту може бути від 400 тисяч до декількох мільйонів гривень.

Але можна сказати, що українцям пощастило. Прагнення до енергоефективності ‒ загальносвітова тенденція, завдяки чому і в нашій країні з'являється все більше можливостей для оптимізації енергоспоживання. Якщо власники ОСББ розуміють, що самі матеріально "не потягнуть" такі зміни, можна обрати один із варіантів, описаних нижче.

1. “Теплі” кредити державних банків. Ви позичаєте гроші у банку, а частина цієї позики (до 40%) повертається вам із держбюджету.

2. Місцеві програми енергоефективності. Діють лише на території місцевої ради, яка їх приймає.

3. Енергосервіс. Енергосервісна компанія (ЕСКО) робить будівлю енергоефективною за свій рахунок. А ОСББ протягом кількох років (у середньому від 8 до 10) віддає їй різницю між тим, скільки платять зараз за енергоресурси і тим, скільки будуть платити після переобладнання будинку. Наприклад, якщо раніше за опалення мешканці платили по 2000 грн на місяць, а після переобладнання - 1000 грн, то протягом 8 років вони будуть доплачувати цю різницю в 1000 грн енергосервісній компанії. Так мешканці отримують енергоефективність ОСББ безкоштовно, але з відстрочкою на кілька років.

4. IQ energy. Програма грантової підтримки від Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) і міжнародних донорів. За нею можна отримати кредит від банку-партнера програми і до 40% його компенсації від ЄБРР.

5. Фонд енергоефективності. Це державний Фонд, який може частково оплатити ваш кредит на будь-які енергоефективні проекти.

Інформація про ці можливості є у відкритому доступі. Але, найчастіше, вона не системна і не конкретна. Людям складно зрозуміти, що і в якому порядку потрібно робити, щоб їх будинок став енергоефективним.

  9 кроків до енергоефективності ОСББ

У найзагальнішому вигляді процес підвищення енергоефективності багатоквартирного будинку виглядає так.

1. Ви вирішуєте зробити будинок енергоефективним. Тільки загальні збори ОСББ можуть вирішити, що такі заходи потрібні, і коли доцільно почати проект.

2. Проводьте енергоаудит будинку. Він покаже, наскільки ефективно використовуються паливно-енергетичні ресурси зараз. Фахівці нададуть рекомендації, як оптимізувати їх споживання. Шукайте компанії, які можуть це зробити, на сайті Держенергоефективності або за рекомендаціями знайомих.

3. Вибираєте технічне рішення щодо підвищення енергоефективності. Правління або загальні збори ОСББ повинні вирішити, які саме із запропонованих фахівцями енергоефективних рішень слід реалізувати. Якщо знайти кошти відразу на все проблематично, то можна вводити зміни поступово, наприклад, спочатку замінити системи освітлення, потім - лічильники, після - знайти фінансування на утеплення стін тощо.

4. Обираєте підрядника. Проаналізувавши ділову репутацію, досвід у подібних проектах, перевіривши юридичні ризики, ОСББ наймає підрядну організацію. Разом з цим партнером ОСББ:

а)  складає проектно-кошторисну документацію;

б)  укладає договір підряду на виконання будівельних та інших робіт.

5. Шукаєте джерела фінансування проекту. ОСББ може профінансувати переобладнання будинку за рахунок мешканців або отримати гроші з джерел, описаних вище. Важливо, що гроші можна залучати з декількох місць одночасно. Це залежить від обсягу проекту, вимог і правил, які закладені в кожному з механізмів фінансування. Але доступніше всього для ОСББ банківське кредитування за спеціальними програмами.

6. Укладаєте кредитний договір із банком. Банки висувають до позичальників різні вимоги, основними з яких є такі:

- статут ОСББ відповідає вимогам законодавства;

-  ОСББ має статус неприбуткової організації;

- співвласники своєчасно сплачують внески;

- ОСББ, голова, та/чи його члени правління не є/були відповідачами в судових справах;

- ОСББ, голова і члени правління не мають негативної інформації в бюро кредитних історій і Єдиної інформаційної системи «Реєстр позичальників»;

- у ОСББ чи його співвласників немає заборгованості перед постачальниками житлово-комунальних послуг у розмірі більше ніж 5% від суми потенційного кредиту.

7. Отримуєте гроші на проект. У різних банках процедура може відрізнятися, але в загальному вигляді вони виглядають наступним чином:

1. На загальних зборах ОСББ приймає і веде протокол рішення власників про підвищення енергоефективності будинку. На підставі протоколу голова ОСББ звертається в банк із заявою про видачу "теплого" кредиту.

2. ОСББ отримує попереднє узгодження «теплого» кредиту в банку.

3. Загальні збори ОСББ погоджують умови кредитування, повноваження голови на укладення кредитного договору, збільшення суми щомісячних внесків співвласників і деякі інші. Голосувати "за" повинні як мінімум ⅔ співвласників - це вимога банків для видачі "теплих" кредитів.

4. ОСББ підписує кредитний договір і отримує грошові кошти. Їх можна витрачати виключно на енергоефективність, згідно із затвердженим проектом.

8. Втілюєте проект. Як правило, за закупівлю будматеріалів, підготовку обладнання і т.п. відповідає підрядник. Співвласники ОСББ мають право контролювати впровадження заходів з енергоефективності будинку на всіх етапах проекту. У разі  якщо мешканців не влаштовує якість роботи (відхилення від проекту, використання неякісних будівельних матеріалів та обладнання), ОСББ має право не підписувати акти прийому виконаних робіт і звернутися до підрядника з претензією про відшкодування шкоди або усунення недоліків.

9. Отримуєте компенсацію з бюджету. Щоб отримати компенсацію з держбюджету за «теплим» кредитом, треба не пізніше 30 листопада року, в якому було укладено кредитний договір, подати банку, який видав кредит, документи, що підтверджують впровадження енергоефективних заходів:

- акти прийому виконаних робіт;

- копії довідок про підтвердження субсидій на оплату житлово-комунальних послуг окремим мешканцям будинку;

- копії актів і довідок, що підтверджують наявність загальнобудинкового лічильника теплової енергії та холодної/гарячої води.

Щоб отримати компенсацію за програмою IQ energy необхідно встановлювати обладнання, що відповідає критеріям Програми.

У Методичних рекомендаціях ці кроки описані детально. По суті, це - інструкція від юристів, банкірів, представників енергосервісних, будівельних та інших компаній, а також фахівців, які вже успішно реалізували подібні проекти.

 

 

Реклама

Популярные новости

Агентство по эскорт услугам
У многих слово «эскорт» ассоциируется с элитным сопровождением, дорогими машинами и длинноногими красавицами-моделями, которых богатые владельцы крупных фирм берут с собой на светские рауты в качестве

Агентство недвижемоти
Здравствуйте товарищи! С вами Саша Борисов! В своей прошлой статье « Пишу, пишу, а посетителей все нет и нет» я говорил о том, как писать статьи правильно, соблюдая все базовые правила seo

Франшиза страхового агентства
К Вашему вниманию франшиза страхового агентства — Точка Страхования. Основными направлениями деятельности являются реализация полисов ОСАГО и КАСКО. Что входит в франшизу• Техническая поддержка наших

Детективные агентства киева
На страницах нашего сайта Вы найдете много полезной информации, которая необходима в повседневной жизни. Вы имеете возможность обратиться к нам, оставив заявку либо позвонить по одному из номеров, указанных

Федеральное агентство по техническому регулированию
В 2003 году, 1 июля, вступил в действие ФЗ, определяющий основы технического регулирования. В рамках закона создана новая система установления норм для производственных процессов, продукции, услуг и работ.

Btl агентство полного цикла
Нередко рекламные услуги заказываются одновременно у нескольких поставщиков: одна фирма выполняет полиграфию, другая проводит исследование рынка, третья следит за общей успешностью проводимых мероприятий.

Русское агентство новостей
Русское Агентство Новостей (РуАН) создано, как альтернатива разнузданному, повсеместному шабашу, развёрнутому в СМИ равнодушными, недалёкими, продажными и недружественными к нормальным людям персонажами,

Мегаполис сервис агентство недвижимости
Агентство недвижимости «Мегаполис Сервис», предлагает все виды риэлторских услуг на рынке недвижимости. Купля-продажа, обмен квартир, домов, комнат, земельных участков, коттеджей, коммерческой недвижимости.

Сдать квартиру через агентство
Почему стоит держаться подальше от агентств недвижимости Что бы ответить на первый вопрос и понять почему идея сдать квартиру через агентство не самая блестящая, мне придется процитировать книгу “6

Агентство по подбору домашнего персонала
Проблема поиска хорошей няни, надежной помощницы по хозяйству, квалифицированного репетитора для ребенка или сиделки для пожилого родственника знакома многим людям. Избавить их от множества хлопот по


Реклама

Календарь новостей

Реклама

Архив новостей

Реклама

rss