* РБК — новости

* *

Главная Новости

Уже відсьогодні: У магазинах вам не зобов'язані видавати решту монетами. Що потрібно знати

Опубликовано: 28.10.2018

З 1 липня вступає в силу постанова Правління Національного банку України “Про оптимізацію обороту монет дрібних номіналів” від 15 березня 2018 року. Відповідно до нього, монети номіналами 1 коп., 2 коп., 5 коп. і 25 коп. перестають чеканити в Україні і згодом будуть виведені з обігу.

У зв’язку з цим банки і установи роздрібної торгівлі отримують повне право не видавати покупцеві / клієнту здачу до останньої копійки, повідомляє «Сегодня».

ПОПУЛЯРНЕ:   Лікар з України зробив неймовірний прорив в медицині. Дізнайтесь деталі

Постанова Правління НБУ вперше в історії України вводить систему округлення загальних сум в чеках при оплаті за товари або послуги готівкою. Крім того, округлення сум повинно відображатися в актах про видачу грошей, які складаються при поверненні товару, і в інших подібних документах.

Округлення сум буде відбуватися до останнього нуля, тобто в межах 10 копійок. Правила округлення ідентичні тим, яким навчають дітей в 5-х класах: якщо число (сума в чеку) закінчується на 1, 2, 3 або 4, округлення відбувається в меншу сторону. Якщо цифра в чеку закінчується на 5, 6, 7, 8 або 9 – округлення йде у більшу сторону.

Незважаючи на те, що нові правила готівкових розрахунків вступають в силу з 1 липня, більшість українців можуть помітити зміни ще не скоро. Справа в тому, що НБУ вирішив не виводити з обігу монети дрібних номіналів. Тобто дріб’язок, який перебуває в обігу, буде залишатися до повного зносу, обіцяють в Нацбанку.

Це означає, що і після 1 липня покупці мають право розплачуватися дрібними монетами, а продавці зобов’язані їх брати. І навіть повинні видавати здачу такими монетами – якщо вони є в касі. В такому випадку ні про яке округленні чеків не йтиметься.

“Округлення буде застосовуватися тільки у випадках відсутності монет дрібних номіналів при розрахунках готівкою. Якщо у покупця є монети дрібних номіналів, він і надалі може розраховуватися ними, а якщо ці монети є у продавця, він може видати покупцеві здачу цими номіналами”, – заявив на прес-конференції 26 червня директор Департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.

За інформацією НБУ, сьогодні в обігу продовжують перебувати 2,4 млрд монет по 1 копійці і 1,9 млрд двокопієчних монет, близько 1,9 млрд 5-копійчаних і 1,6 млрд 25-копійчаних монет.

Монет по 10 і 50 копійок, які продовжать карбувати і в майбутньому, в обігу перебуває, відповідно, 3,8 і 1,2 млрд штук.

Не виключено, що через кілька років Нацбанк все-таки вирішить вилучити монети з обігу. Адже термін служби металевих грошей – до 50 років. Значить, На сьогодні навіть українські монети першого року випуску (1992) виглядають непогано і не втратили ознак платіжних коштів (не потерті, не зігнуті, хіба що більше забруднені). Звичайно, зустрічаються вони нечасто, оскільки дріб’язок має властивість губитися і використовуватися не за призначенням (наприклад, для творчості). Але все одно здається сумнівним, що монети останніх років карбування (2012-2015) можуть протриматися в обігу ще не менше двох десятків років. Не виключено, що НБУ все ж видасть розпорядження про вилучення “застарілих” монет з обігу. Але зробить це пізніше, через рік або два, коли українці звикнуть обходитися в магазинах без “білих” копійок і “четвертаків”.

У разі округлення сум чека магазини зобов’язані будуть вказувати в чеку дві суми. Одну – нараховану і іншу – до оплати. Округлятися, як уже говорилося, суми будуть в межах 10 копійок, тобто недоплата або переплата покупця складе максимум 5 копійок.

Багато магазинів і сьогодні часто недодають покупцям “білу” дрібниця на здачу. І легко прощають покупцям недоплату в 1-4 копійки. Чи всі магазини стануть додавати в чек новий рядок або продовжать розраховуватися по-старому, без фіксації недоплаченої різниці в чеку – залежить від нормативних документів Міністерства фінансів і податкової служби, кажуть в НБУ. На сьогоднішній день невідомо, які саме суми – нараховані або отримані – бізнес буде зобов’язаний вказувати в податкових документах.

“Зі свого боку Нацбанк зробив все від нього залежне, щоб полегшити підприємцям перехід до округлення чеків. Ми також направили листи в Мінфін і ГФС з проханням не застосовувати штрафні санкції до підприємств роздрібної торгівлі на першому етапі дії нових правил”, – повідомив Віктор Зайвенко.

В НБУ кажуть, що “грошова реформа” затіяна заради економії державних коштів, які щорічно витрачаються на випуск нових грошей і їх транспортування. Виведення з обігу монет дрібних номіналів дозволить економити понад 90 млн грн на рік.

Нагадаємо, з метою економії НБУ замінює дрібні паперові гривні металевими. В цьому році випущені нові монети номіналом 1 і 2 грн, а наступного будуть викарбувані ужиткові монети 5 і 10 грн. Відповідно, випуск паперових купюр номіналом 1, 2, 5 і 10 грн буде припинений.

За інформацією НБУ, перехід на металеві гривні також дозволить економити на виготовленні грошових знаків. Адже термін служби паперових купюр – кілька років, а металевих – десятиліття. Можна буде рідше включати друкарський верстат.

А ось переходити з паперових купюр на пластикові, як це сьогодні робиться в багатьох країнах світу (також в цілях економії, оскільки пластик довговічніший паперу), у НБУ не планують.

Як пояснив Віктор Зайвенко, для виготовлення пластикових грошей потрібно повністю міняти обладнання Монетного двору. А буквально пару років тому обладнання було повністю модернізовано і сьогодні в змозі забезпечити випуск паперових грошових знаків, що відповідають найвищим вимогам, в тому числі за якістю і ступеню захисту.

Зокрема, буквально кілька днів тому Нацбанк підписав Договір про співпрацю з “Crane Currency” – великою компанією, яка займається виготовленням паперових грошей для США і цілого ряду інших країн. Можливо, в Києві також скоро почнуть друкувати американські долари, і Україна зможе не тільки економити на виготовленні власних грошей, а й заробляти, виконуючи замовлення інших країн світу.

Коментарі

Реклама

Популярные новости

Агентство по эскорт услугам
У многих слово «эскорт» ассоциируется с элитным сопровождением, дорогими машинами и длинноногими красавицами-моделями, которых богатые владельцы крупных фирм берут с собой на светские рауты в качестве

Франшиза страхового агентства
К Вашему вниманию франшиза страхового агентства — Точка Страхования. Основными направлениями деятельности являются реализация полисов ОСАГО и КАСКО. Что входит в франшизу• Техническая поддержка наших

Детективные агентства киева
На страницах нашего сайта Вы найдете много полезной информации, которая необходима в повседневной жизни. Вы имеете возможность обратиться к нам, оставив заявку либо позвонить по одному из номеров, указанных

Федеральное агентство по техническому регулированию
В 2003 году, 1 июля, вступил в действие ФЗ, определяющий основы технического регулирования. В рамках закона создана новая система установления норм для производственных процессов, продукции, услуг и работ.

Btl агентство полного цикла
Нередко рекламные услуги заказываются одновременно у нескольких поставщиков: одна фирма выполняет полиграфию, другая проводит исследование рынка, третья следит за общей успешностью проводимых мероприятий.

Русское агентство новостей
Русское Агентство Новостей (РуАН) создано, как альтернатива разнузданному, повсеместному шабашу, развёрнутому в СМИ равнодушными, недалёкими, продажными и недружественными к нормальным людям персонажами,

Мегаполис сервис агентство недвижимости
Агентство недвижимости «Мегаполис Сервис», предлагает все виды риэлторских услуг на рынке недвижимости. Купля-продажа, обмен квартир, домов, комнат, земельных участков, коттеджей, коммерческой недвижимости.

Сдать квартиру через агентство
Почему стоит держаться подальше от агентств недвижимости Что бы ответить на первый вопрос и понять почему идея сдать квартиру через агентство не самая блестящая, мне придется процитировать книгу “6

Агентство по подбору домашнего персонала
Проблема поиска хорошей няни, надежной помощницы по хозяйству, квалифицированного репетитора для ребенка или сиделки для пожилого родственника знакома многим людям. Избавить их от множества хлопот по


Реклама

Календарь новостей

Реклама

Архив новостей

Реклама

rss