* РБК — новости

* *

Главная Новости

Чи знаєте ви, що в закарпатському Лохові вбили хана Батия

Опубликовано: 24.10.2018

Неправильний переклад єдиної літери перетворив назву села на зовсім інше слово

Деякі населені пункти мають доволі смішні назви. Такі є у всьому світі, маємо їх і ми.

Скажімо, в Мукачівському районі є село з населенням 1186 осіб, що займає площу 2,268 м2. Називається воно Лохово. Кілька років тому стояло питання про заміну назви, але місцеві мешканці цього не захотіли, та й під закон про декомунізацію назва не підпадає. До речі, в Росії є аж шість сіл із такою ж назвою, пише газета « Неділя Закарпатські новини ».

Справа в тому, що раніше наш край входив до складу Австро-Угорщини. Тоді всі назви писалися латинню. І тоді були два села – Мале Логово і Велике Логово – Nagy Loho та Kіss Loho. Тобто літери «х»  у назві не існувало. Згодом, уже за Чехословацького правління «г» трансформувалася у «х». Так і вийшло Лохово.

Дехто переконує, що назва «Логово» походить від слова «лігво», бо нібито раніше в лісах поблизу жило багато вовків.

Утім навіть Логовом село, перша згадка про яке датується 1241 роком, називалося не завжди.

Відомо, що орди Батия під час походів у західну Європу наробили у нашому краї багато лиха. Тоді, за народними переказами, нападники знищили Ленівці, тобто Мале Логово. Там вони влаштували собі навіть стоянку. Більше того, за одними джерела, вони потопили всіх чоловіків на очах у жінок у капустяних діжках, а за іншими, люди, що тут жили, у діжці втопили самого Батия. Багато хто переконаний, що монгольського полководця десь тут і поховано.

На згадку про трагедію місцину, де відбувалися події, назвали Батиєвим полем – нині це одне з урочищ Лохова.

Але, виявляється, територія села була заселеною ще набагато раніше.

Зокрема, розкопки могил, проведені в 1954—1955 рр. науковою експедицією УжНУ на чолі з доцентом Ф. М. Потушняком свідчать про те, що на території Лохова жили слов’яни ще в VI–VII ст. Поблизу села було виявлено поселення і могильники періоду бронзи (II—I тисячоліття до н. е.).

Отже, після нападу монголо-татар село спустіло. Тому в 1582 році власник Мукачева Загизмунд Ракоці видав наказ кріпаку Яношу Пашкову, щоб той заселив даний населений пункт. Утім це зробити йому не вдалося.

Ось як описує це дослідник історії Карпатського краю Тиводар Легоцький у «Монографії»: «У 1649 році тут  жили 36 кріпаків, 43 хлопці, 8 коней, 92 воли, 29 телят, 85 корів, 162 свиней та було 15 бджолиних вуликів».

Збільшилася чисельність населення тільки у 1672 році, коли в селі звели першу дерев’яну церкву. На її місці досі стоїть дзвіниця.

Тоді населення Лохова вирощувало виноград і одну дев’яту частину  врожаю віддавало для потреб Мукачівського замку. Людям жилося важко, особливо кріпакам, які не лише платили оброк, але й ходили виконувати панам різну роботу.

З 1798 року села Лохово і Ленівці належали графу Шенборну.

Після скасування кріпосного права місцеві землі так і не отримали. Вона й надалі залишилася у власності графа. За оренду вільні селяни змушені були платити значні суми, віддавати більшу частину врожаю або ж відробляти працею на панській землі. За свою свободу люди теж мусили заплатити Шенборну значний викуп (300—400 форинтів).

Ситуація покращилася лише тоді, коли Закарпаття увійшло до складу Чехословацької республіки. Тоді Міністерство землеробства одразу ж провело реформу і поділило землі графа між селянами. Вперше за всі часи вони стали самі собі ґаздами і мали можливість господарювати на наділах.

Проте згодом Радянська влада знову позбавила їх цієї можливості.

Крім того, якщо при угорському правлінні село певний час називалося Берег-Севлюш, тобто виноградний берег,  то совєти одразу ж перейменували населений пункт на Лохово, як раніше. Комуністам така назва подобалась… адже в Росії досі є і Попково, і Блядіщево, і багато інших сіл із не менш кумедними назвами. Щоправда, люди з них повтікали, кажуть, що соромляться озвучувати адресу, особливо молодь.

А закарпатським лохівцям справді судилося пережити багато непростих часів, зазнавати утисків від влади, яка постійно змінювалася.

Нині там живуть чудові люди, працьовиті, розумні та відкриті. І навіть така весела назва села усе ж є кращою, ніж, наприклад, Пуково, що на Івано-Франківщині, або Чмирівка на Черкащині.

Іван ДУХНОВИЧ , газета «Неділя Закарпатські новини», ексклюзивно для zakarpatpost.net

Реклама

Популярные новости

Агентство по эскорт услугам
У многих слово «эскорт» ассоциируется с элитным сопровождением, дорогими машинами и длинноногими красавицами-моделями, которых богатые владельцы крупных фирм берут с собой на светские рауты в качестве

Франшиза страхового агентства
К Вашему вниманию франшиза страхового агентства — Точка Страхования. Основными направлениями деятельности являются реализация полисов ОСАГО и КАСКО. Что входит в франшизу• Техническая поддержка наших

Детективные агентства киева
На страницах нашего сайта Вы найдете много полезной информации, которая необходима в повседневной жизни. Вы имеете возможность обратиться к нам, оставив заявку либо позвонить по одному из номеров, указанных

Федеральное агентство по техническому регулированию
В 2003 году, 1 июля, вступил в действие ФЗ, определяющий основы технического регулирования. В рамках закона создана новая система установления норм для производственных процессов, продукции, услуг и работ.

Btl агентство полного цикла
Нередко рекламные услуги заказываются одновременно у нескольких поставщиков: одна фирма выполняет полиграфию, другая проводит исследование рынка, третья следит за общей успешностью проводимых мероприятий.

Русское агентство новостей
Русское Агентство Новостей (РуАН) создано, как альтернатива разнузданному, повсеместному шабашу, развёрнутому в СМИ равнодушными, недалёкими, продажными и недружественными к нормальным людям персонажами,

Мегаполис сервис агентство недвижимости
Агентство недвижимости «Мегаполис Сервис», предлагает все виды риэлторских услуг на рынке недвижимости. Купля-продажа, обмен квартир, домов, комнат, земельных участков, коттеджей, коммерческой недвижимости.

Сдать квартиру через агентство
Почему стоит держаться подальше от агентств недвижимости Что бы ответить на первый вопрос и понять почему идея сдать квартиру через агентство не самая блестящая, мне придется процитировать книгу “6

Агентство по подбору домашнего персонала
Проблема поиска хорошей няни, надежной помощницы по хозяйству, квалифицированного репетитора для ребенка или сиделки для пожилого родственника знакома многим людям. Избавить их от множества хлопот по


Реклама

Календарь новостей

Реклама

Архив новостей

Реклама

rss