* РБК — новости

* *

Главная Новости

Трудовий договір, офіційне працевлаштування, перевірки

Опубликовано: 22.10.2018

видео трудовий договір, офіційне працевлаштування, перевірки

Масштабну перевірку роботодавців обіцяє Гройсман


ЯК ОФОРМИТИ ПРАЦІВНИКІВ НА РОБОТУ ? ТРУДОВИЙ ДОГОВІР ЧИ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИЙ ?

Бізнес – це діяльність, яка пов’язана з ризиками, при чому з багатьма. Як отримати прибуток, залучити та не втратити клієнтів, мінімізувати витрати не порушуючи законодавства та при цьому всьому заробити і зберегти хорошу репутацію серед колег і клієнтів. І саме в аспекті мінімізації витрат постає непростий вибір – оформити чи ні. Думаю, немає необхідності завершувати попереднє речення, адже всім і так зрозуміло – мова йде про найманих працівників. Питання, яке є причиною сотень перевірок та сотень судових спорів. Питання, яке може як допомогти вам заощадити, так і допомогти державі поповнити бюджет на кругленьку суму . В даній статті ми розглянемо переваги і недоліки офіційного працевлаштування з укладенням трудового договору та альтернативу – укладення цивільно-правових договорів .

Трудовий договір

Трудовим договором є угода між працівником і власником, якою встановлюється обов’язок працівника виконувати певну роботу, а роботодавця – виплачувати зарплату та забезпечувати умови праці.

Законодавче визначення трудового договору одразу дозволяє встановити ознаки трудових відносин.

Правила внутрішнього розпорядку є першим критерієм, який дозволяє відрізнити трудові відносини та відносини за цивільно-правовим договором.

Заробітна плата. Її виплата здійснюється регулярно, два рази на місяць.. Ще однією характерною особливістю зарплати є наявність окладу, або тарифна ставка (певна сума, яка залежить від кваліфікації працівника та робіт, які він виконує).

Забезпечення умов праці – це обов’язок роботодавця. Чинниками, що визначають умови праці є:

санітарно-гігієнічні (освітленість, вологість, шкідливі речовини, температура, тощо); психофізіологічні (рівень навантаження, темп роботи, травмонебезпечність); соціально-економічні (професійне навчання, медичне обслуговування); режим праці і відпочинку.

Ще одним обов’язком роботодавця в даному контексті є визначення працівнику робочого місця, що також є одним з основних критеріїв трудових відносин.

Колективний договір (якщо такий укладений) є додатковим регулятором та дає право працівнику вимагати зміни умов трудового договору, якщо вони суперечать колективному та погіршують становище працівника.

Чому роботодавцям не вигідно оформлювати трудовий договір з працівниками?

Для цього є цілий ряд причин.

Обов’язкові платежі до бюджету

Це мабуть і є основною причиною. Податок на доходи фізичних осіб та військовий збір однаково невигідні як для працівника, адже зменшують його винагороду за працю на значну частину, так і для роботодавця, адже в разі домовленості з працівником про «чисту» зарплату в певному розмірі, доведеться викласти зверху ще суму, яку працівник сплатить в якості податків. Є ще єдиний соціальний внесок, що обов’язковий для сплати роботодавцем, у разі оформлення офіційних трудових відносин з працівником. Саме відрахування цих платежів змушує роботодавця викласти більш ніж третину від заробітної плати зі своєї кишені на користь держави за кожного працівника, що є немалою сумою, враховуючи стан економіки України та купівельну спроможність населення, що впливає на прибуток бізнесу. В даному контексті варто згадати і про встановлений законодавством розмір мінімальної зарплати, адже саме її розмір впливає на суму податків та зборів, що сплачує роботодавець.

Захищеність прав працівника законодавством та відповідальність за порушення гарантій

В разі оформлення працівника офіційно та підписання трудового договору, працівник отримує захист, що встановлюється законодавством в сфері праці. Трудове законодавство, зокрема КЗпП, Закони «Про оплату праці» та «Про відпустки» встановлює цілий ряд гарантій для працівника. В першу чергу варто зазначити  про максимальну тривалість робочого часу – 8 годин на день, а також скорочений робочий день для ряду працівників.

Не менш важливим є і встановлення КЗпП вичерпного переліку причин для звільнення працівника, а також встановлює процедуру звільнення. Якщо роботодавець порушить порядок звільнення чи звільнив працівника без причини, визначеної законодавством, працівник може поновитися на роботі через суд та стягнути заробітну плату за час вимушеного прогулу. Обов’язковим є також надання оплачуваної відпустки (не менше 24 днів на рік), якщо працівник виявив бажання скористатись цим правом.

Варто зазначити і про робоче місце, яке має відповідати встановленим стандартам, а в разі його невідповідності, зокрема небезпечності, дає право працівнику відмовитись від виконання трудових обов’язків.

За порушення визначених законодавством гарантій щодо оплати праці, встановлення пільг, часу відпочинку, КЗпП встановлена система штрафних санкцій, причому розмір штрафу є кратним розміру мінімальної заробітної плати, що є немалою сумою.

Все це підкріплюється правом працівника звертатися до суду в разі порушення його прав.

Переваги укладення трудового договору

Як не дивно, деякі з вищезгаданих «мінусів» можуть стати на користь роботодавця.

Наприклад, встановлені підстави для звільнення дозволяють звільнити працівника в разі вчинення ним конкретних дій, що суперечать інтересам роботодавця.

Наприклад, працівник не справляється зі своїми обов’язками (невідповідність займаній посаді) вчинив розкрадання, прогул чи поява на робочому місці в стані алкогольного сп’яніння.  Все це є підставами для звільнення, в разі їх доведення в суді. Якщо ж відносини оформлені цивільним договором, розірвати його з аналогічних причин може виявитись неможливим, якщо таке не передбачити в договорі. Тому, офіційне оформлення дає в майбутньому набагато більше механізмів роботодавцю для впливу на працівника і дозволяє досить швидко усунути недоліки в поведінці працівника на роботі, змінити його ставлення до виконання його обов’язків на користь сумлінності та професійності.

Варто також згадати і про встановлені КЗпП підстави для матеріальної відповідальності працівників, в разі заподіяння матеріальної шкоди підприємству, що дає роботодавцю право стягнути з працівника завдану шкоду без звернення до суду.

Безумовною ще одною перевагою є безпека в разі перевірок державних органів. Уникнення ризику накладення санкцій за неналежне оформлення працівника, що є досить хорошим стимулом, враховуючи розміри теперішніх штрафів  (111 690 грн за одного допущеного до роботи без укладення трудового договору працівника згідно ст. 265 КЗпП та ще 17 000 грн як відповідальність за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 41 КУпАП).

ЦПД як альтернатива трудовому договору

Договір виконання робіт чи договір надання послуг є основним засобом регулювання відносин між працівником і роботодавцем, хоча іноді трапляються і інші договори, наприклад договір оренди робочого місця є доволі поширеним в перукарських салонах. Даними договорами можна юридично оформити відносини практично у всіх сферах, вказавши відповідні роботи в предметі договору. Права та обов’язки сторін, порядок виконання робіт та оплати за ними, відповідальність в разі порушення умов договору – детально розписавши всі ці положення в договорі можна уникнути майже всіх ризиків та встановити що, як і коли має робити працівник. Та й взагалі, враховуючи положення ст. 6 Цивільного кодексу про свободу договору, можна передбачити вирішення практично всіх спірних моментів, які можуть виникнути в процесі роботи та у відносинах з працівниками.

Переваги ЦПД

Основною перевагою є більша гнучкість цивільного договору в порівнянні з трудовим. Оскільки основним регулятором для трудового договору є КзПП, та Закони «Про оплату праці» та «Про відпустки», які встановлюють певні обмеження, зокрема щодо відповідальності, підстав звільнення. Натомість, в договорі, знову ж враховуючи свободу договору, можна передбачити практично будь-який розмір матеріальної відповідальності, а також передбачити різноманітні підстави для розірвання договору. Таким чином, роботодавець може підстрахуватися на випадок неналежного виконання працівником обов’язків, чи допущення інших промахів, що є критичними для роботодавця чи для сфери, в якій надаються послуги.

Крім того, роботодавець не нестиме відповідальності за життя та здоров’я працівника, безпеку його праці, якщо відповідні положення правильно прописати в договорі.

Податки та ЄСВ у разі укладення ЦПД сплачує замовник.  В цьому аспекті варто зазначити і про залучення ФОПа як працівника, бо в такому випадку податки за винагороду, отриману за договором, сплачує ФОП. Особливо вигідним варіантом є співпраця з ФОП-ом на єдиному податку, що дозволяє оптимізувати сплату податків, і замість стандартних 18% платити 5% від доходу, або 3% та ПДВ (якщо ФОП на 3 групі), або 20 відсотків від розміру мінімальної заробітної плати (на сьогодні – 744,6 грн.).

 

Недоліки

Знову ж, на першому місці стає питання перевірок та їх наслідків. В разі, якщо в договорі будуть прописані положення, що дозволить встановити характер відносин між сторонами як трудовий, то роботодавець може «влетіти» на сотні тисяч, а то й на мільйони. Для прикладу, в серпні цього року Управління Держпраці у Рівненській області оштрафувало підприємство на суму понад 2,5 млн. грн за підміну трудових відносин цивільно-правовими з 23 працівниками. Тому, укладаючи цивільний договір з працівником, не варто зазначати про встановлення робочого місця, виплати винагороди регулярно, раз на місяць і в будь-якому випадку не згадувати про правила внутрішнього розпорядку.

Ще одним недоліком є, що у разі завдання працівником шкоди підприємству чи роботодавцю, останній буде змушений стягувати її через суд, зокрема доводити факт завдання шкоди та її розмір.

То трудовий чи ЦПД?

В підсумку, на сьогоднішній день ніхто не може зобов’язати роботодавця  укладати саме трудовий договір з працівниками. Таку позицію підтверджує рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.08.2018 у справі №804/2857/18. В рішенні прямо зазначається, що підприємство саме вправі вибирати, яким чином оформити відносини, а Держпраці не може зобов’язати укласти з фізичною особою трудовий договір, чи визнати цивільний договір недійсним.

Напевно, з даної ситуації  ще не скоро буде знайдено вихід, адже, збільшення кількості перевірок, про що нещодавно заявив Прем’єр-міністр Володимир Гройсман , не змінить ситуацію істотно. Влада вважає, що погрозами та примусом можна вирішити проблему, корінь якої полягає в невідповідності розміру податків доходам абсолютної більшості громадян.  Виходом може стати зменшення розміру податків та встановлення певних пільг, з їх сплати для бізнесу, що тільки розвивається, адже саме податки заганяють бізнес, особливо малий, в «тінь», зокрема і в частині офіційного працевлаштування найманого персоналу.

Фото:  simonegoncalves  

Тарас Яцищук, молодший юрист АО “Бачинський та партнери”

 

Реклама

Популярные новости

Агентство по эскорт услугам
У многих слово «эскорт» ассоциируется с элитным сопровождением, дорогими машинами и длинноногими красавицами-моделями, которых богатые владельцы крупных фирм берут с собой на светские рауты в качестве

Франшиза страхового агентства
К Вашему вниманию франшиза страхового агентства — Точка Страхования. Основными направлениями деятельности являются реализация полисов ОСАГО и КАСКО. Что входит в франшизу• Техническая поддержка наших

Детективные агентства киева
На страницах нашего сайта Вы найдете много полезной информации, которая необходима в повседневной жизни. Вы имеете возможность обратиться к нам, оставив заявку либо позвонить по одному из номеров, указанных

Федеральное агентство по техническому регулированию
В 2003 году, 1 июля, вступил в действие ФЗ, определяющий основы технического регулирования. В рамках закона создана новая система установления норм для производственных процессов, продукции, услуг и работ.

Btl агентство полного цикла
Нередко рекламные услуги заказываются одновременно у нескольких поставщиков: одна фирма выполняет полиграфию, другая проводит исследование рынка, третья следит за общей успешностью проводимых мероприятий.

Русское агентство новостей
Русское Агентство Новостей (РуАН) создано, как альтернатива разнузданному, повсеместному шабашу, развёрнутому в СМИ равнодушными, недалёкими, продажными и недружественными к нормальным людям персонажами,

Мегаполис сервис агентство недвижимости
Агентство недвижимости «Мегаполис Сервис», предлагает все виды риэлторских услуг на рынке недвижимости. Купля-продажа, обмен квартир, домов, комнат, земельных участков, коттеджей, коммерческой недвижимости.

Сдать квартиру через агентство
Почему стоит держаться подальше от агентств недвижимости Что бы ответить на первый вопрос и понять почему идея сдать квартиру через агентство не самая блестящая, мне придется процитировать книгу “6

Агентство по подбору домашнего персонала
Проблема поиска хорошей няни, надежной помощницы по хозяйству, квалифицированного репетитора для ребенка или сиделки для пожилого родственника знакома многим людям. Избавить их от множества хлопот по


Реклама

Календарь новостей

Реклама

Архив новостей

Реклама

rss