* РБК — новости

* *

Главная Новости

Історія біржі » Українські реферати

Опубликовано: 22.10.2018

Точно сказати, колинародилася біржа, важко. Ще з давніх часів купці збиралися в певномумісці, щоб знайти покупця, отримати ділову інформацію, і, перш за всевідомості про останні цінах на ті чи інші види товарів. Такі зібрання проходилив Стародавньому Римі з кінця II в. до нашої ери.

У 1653 р. марсельські купці зажадали собі "місце, яке служилоб їм приміщенням для зустрічей, щоб позбавитися від незручностей, якісь вонивідчувають, перебуваючи на вулиці, кою вони настільки довгий час використовували якмісце для ведення своїх комерційних справ ".

Поступово складався порядок проведення біржових торгів. Їх учасникиприйшли до висновку, що їм зовсім не обов'язково привозити товар з собою.Достатньо лише домовитися про його ціну. Все інше має бути обумовлено вукладеному договорі. На біржових товкучках, крім купівлі-продажу, вирішувалисяпитання страхування, перепродажу векселів і так далі. З часомсередньовічна біржа набувала сучасних рис.

Витоки походження слова "біржа" знаходилися в найбільшомуторговельному пункті Фландрії - Брюгге. Тут торгові зборища обгрунтовувалися біляготелю "Бурсі". Ван дер Бурсі - так звали господаря готелю. Вінпобудував будинок для приїжджих, фронтон якого прикрасив своїм гербом - зображеннямтрьох Кошель.

Чужоземні комерсанти, приїжджаючи в Брюгге, зазвичай зупинялися узгаданої готелі, знайомилися там з іншими торговцями, укладали угоди,дізнавалися свіжі новини про успіхи та банкрутства. "Бурсі" улаштовувалаторгових гостей ще й тому, що поруч з нею влаштувалися представникинайбільших торгових центрів - Флоренції і Генуї. Багато купців для укладенняугод були змушені приходити саме до цієї готелі. Так склалосявираз "йти до Бурсі", тобто брати участь у торговихзборах. Від імені Бурсі, швидше за все, і сталося сучасне слово"Біржа".

Поняття "біржа" як місце зустрічі ділових людейпоширилося досить швидко по всьому світу, але в багатьох містахзбереглися колишні назви. Так, у Ліоні біржа іменувалася Площею обмінів,в ганзейських містах - купецької колегією, в Барселоні - Лохіей. Ось якописує очевидець роботу Барселонської біржі у 1393 р.: "Ціла командамаклерів снує там між колон і невеликих груп (торговців), це посередникивуха, чия місія - слухати, доповідати, зводити між собою зацікавленихосіб ".

Перше спеціальний будинок для біржі було споруджено в 1531 р. вАнтверпені, конкуренті міста Брюгге. Стрункий ряд колон цієї споруди вПротягом багатьох століть був символом біржі. На його фронтоні була висіченанапис: "Для торгових людей всіх країн і прислівників".

На початку XVII століття центр торгової тафінансової діяльності перемістився в Амстердам. Саме тут в 1608 р. буластворена одна із знаменитих бірж світу. Деякий час по тому вона справилановосілля у великій будівлі на площі Дам (гребля) навпроти банку і резиденціїОст-Індської компанії.

Завдяки успіхам цієї фірми Нідерланди стали світової фінансовоїдержавою. В Амстердамі сходилися нитки всіх значних ділових операцій. Близько4,5 тис. осіб збиралися щодня на місцевій біржі з полудня до двох годин.Порядок на біржовому зборах підтримувався зразковий. Кожній комерційнійгалузі відводилося певне місце. Добру тисячу маклерів і присяжнихобслуговували відвідувачів біржі. І, тим не менш, в штовханині покупцеві і продавцевібуло не так-то просто знайти один одного.

Майже вся Європа перебувала в боржниках Амстердама. Без грошей тутешніхбагатіїв практично не починалася жодна війна. Так, шведський корольГустав-Адольф для втручання в 30-річну війну зайняв необхідні грошовікошти у амстердамських банкірів.

Амстердам вважається також і родоначальником ринку цінних паперів. Тут втому ж XVII в. виникла перша фондова біржа. Хоча щераніше облігаціями державних позик торгували у Венеції і Флоренції. ВГенуї існував активний ринок розписок та платіжних зобов'язань, а вганзейських містах - ринок рент. На лейпцігських ярмарках котирувалися"Частки" (акції) німецьких рудників. Для амстердамської ж біржі новимиознаками стала більша відкритість і свобода угод з цінними паперами.

До початку XVIII в. центром торгівлі стаєЛондон (не без підтримки амстердамського капіталу). Справа в тому, що ще в 1625м. коштовності британської корони були закладені в Амстердамі з метою отриманнякредиту в 3000 тис. фунтів. З 1695 р. лондонська Королівська біржа почалаздійснювати операції з державними паперами та акціями. Біржа стала місцемзустрічі тих, хто, вже маючи гроші, бажав їх мати ще більше.

Як амстердамська, так і лондонська біржі створили свій власнийжаргон: "бики" і "ведмеді" - покупці і продавці,спекулюють на біржі, "верхова їзда" - спекуляція квиткамидержавної лотереї і т.д.

Головна заслуга названих бірж у тому, що вони забезпечували швидкийперехід від цінних паперів до грошей, і навпаки.

Історія біржі в Росії налічує більше двох століть. Перша біржа вРосії виникла з ініціативи Петра I на початку XVIII ст.Вона була загальною - товарно-сировинної з елементами торгівлі фондами. Вона буластворена за зразком Амстердамської. Бачачи відставання Росії в розвитку ринковихвідносин, Петро I спробував активізувати їхполітичним шляхом, внісши в існуючі купецькі збори елементиорганізації і техніки західноєвропейського біржового торгу: включення в оборот ціннихпаперів - векселів, укладання фрахтів та угод на великі партії привозятьсятоварів, а також регулярність цих торгів у спеціально споруджуються для цьогоприміщеннях. Але, як і багато нововведення петровського періоду, "біржавиявилася надто високою по своїй комерційній структурі інститутом дляросійської торгівлі ". Практично ціле століття Санкт-Петербурзька біржазалишалася єдиною у всій державі. Таке становище пояснювалосянезначністю торговельного обороту, примітивністю форм організації торгівлі.

Яскраву картину стану фондових і товарно-сировинних бірж,прийнятих на них норм і звичаїв торгу залишив професор А. Невзоров,ознайомилося з ними в 1896 році. З його точки зору, відсутність точновиробленого законодавчого визначення сутності біржових угод іпороджуваних ними правовідносин, а також загальноприйнятої техніки цих угод,укорінені в кожному місті власні звички і звичаї, байдужістькупецтва, як до самодіяльного формулюванню норм, так і до організаціїсвого стану, - це приводило до того, що навіть у столицях на біржах не булоумов для вироблення стійкого укладу ділових відносин. Різноманіттябіржових угод ретельно приховувалася. "Торговельна діяльність споконвічної"Купчихи" Москви і в даний час різко впадає в очі ... - писаввін. - Склад біржових відвідувачів надзвичайно строкатий. Крім корінних московськихкупців, в біржовий публіці можна бачити типи представників всіх племен,населяють Росію, особливо східну її частину ... Це різноплемінне суспільство сталосюди для того, щоб отримати різні відомості, важливі для торгу, побачитися зпотрібними людьми, умовитися про побачення в іншому місці і т. п. Угоди ж тутполягають у відносно рідких випадках. Вони відбуваються у величезномубільшості випадків поза біржею ".

На становленні біржової справи в нашій країні позначалися тіриси її історичного розвитку, які накладали відбиток на всісоціальні інститути, породжуючи відмінності від аналогічних інститутів країн ЗахідноїЄвропи, капіталістично більш зрілих. Протягом всієї своєї історії Росія,обтяжена рисами "азіатчини", докладала зусиль до того, щоб статирівноправним учасником європейського процесу. Велика роль у цьому належалаїї державним, політичним структурам. Однак їх реформаторські ідеї такроки входили в суперечність з консерватизмом соціальної психології,властивим різним верствам російського суспільства. Так, за спостереженнямНевзорова, у купців, зокрема виробників хліба і укладачів йогопартій, довгий час не складалося розуміння того, що для успіху продажухліба на біржах необхідна типізація цих партій, їх підгонка за певнимипоказниками.

Економічний сенс купівлі-продажу в тому, що товар, в кінцірешт, доходить до споживача і зникає з рин...

Реклама

Популярные новости

Агентство по эскорт услугам
У многих слово «эскорт» ассоциируется с элитным сопровождением, дорогими машинами и длинноногими красавицами-моделями, которых богатые владельцы крупных фирм берут с собой на светские рауты в качестве

Франшиза страхового агентства
К Вашему вниманию франшиза страхового агентства — Точка Страхования. Основными направлениями деятельности являются реализация полисов ОСАГО и КАСКО. Что входит в франшизу• Техническая поддержка наших

Детективные агентства киева
На страницах нашего сайта Вы найдете много полезной информации, которая необходима в повседневной жизни. Вы имеете возможность обратиться к нам, оставив заявку либо позвонить по одному из номеров, указанных

Федеральное агентство по техническому регулированию
В 2003 году, 1 июля, вступил в действие ФЗ, определяющий основы технического регулирования. В рамках закона создана новая система установления норм для производственных процессов, продукции, услуг и работ.

Btl агентство полного цикла
Нередко рекламные услуги заказываются одновременно у нескольких поставщиков: одна фирма выполняет полиграфию, другая проводит исследование рынка, третья следит за общей успешностью проводимых мероприятий.

Русское агентство новостей
Русское Агентство Новостей (РуАН) создано, как альтернатива разнузданному, повсеместному шабашу, развёрнутому в СМИ равнодушными, недалёкими, продажными и недружественными к нормальным людям персонажами,

Мегаполис сервис агентство недвижимости
Агентство недвижимости «Мегаполис Сервис», предлагает все виды риэлторских услуг на рынке недвижимости. Купля-продажа, обмен квартир, домов, комнат, земельных участков, коттеджей, коммерческой недвижимости.

Сдать квартиру через агентство
Почему стоит держаться подальше от агентств недвижимости Что бы ответить на первый вопрос и понять почему идея сдать квартиру через агентство не самая блестящая, мне придется процитировать книгу “6

Агентство по подбору домашнего персонала
Проблема поиска хорошей няни, надежной помощницы по хозяйству, квалифицированного репетитора для ребенка или сиделки для пожилого родственника знакома многим людям. Избавить их от множества хлопот по


Реклама

Календарь новостей

Реклама

Архив новостей

Реклама

rss