«КОМПРОМІСІВ З ТИМИ, ХТО ПІДРИВАЄ НАШУ БОЄГОТОВНІСТЬ, БУТИ НЕ МОЖЕ»

 Лютий 25, 2015

5357_p_5_img_0002Україна перебуває у стані неоголошеної війни, коли російсько-терористичні війська намагаються розчленувати нашу територію, позбавивши українців державності. Та навіть у цей надскладний для нас час, коли озброєному до зубів і добре вишколеному агресору протистоять українські військовики, знаходяться люди, які своїми діями підривають бойову готовність держави і армії, вільно чи невільно сприяючи противнику в реалізації його злочинних намірів.

Про те, як органи військової прокуратури протистоять зловмисникам, ми попросили розповісти заступника Генерального прокурора України — Головного військового прокурора Анатолія Матіоса.

— Анатолію Васильовичу! Сьогодні проводиться чергова хвиля мобілізації. Скажіть, будь ласка, чи багато громадян ухиляються від виконання конституційного обов’язку із захисту держави? Якщо можна, назвіть конкретні факти, наведіть приклади.

— Безпосередньо військові злочини, зокрема пов’язані з ухиленням від військової служби, зараз розслідуються слідчими підрозділами військової прокуратури. Їхніми суб’єктами є громадяни, які пройшли військово-лікарську комісію та у встановленому порядку зараховані до особового складу Збройних Сил України та Національної гвардії України. Станом на 16 лютого 2015 року розпочато 3094 провадження про кримінальні правопорушення, вчинені 3 756 військовослужбовцями. З тієї ж категорії 1 696 кримінальних проваджень за фактами дезертирства щодо 2342 військовослужбовців, 871 — за фактами самовільного залишення служби щодо 1094 військовослужбовців, 108 — за фактами непокори щодо 227 військовослужбовців, а також 24 за фактами ухилення від військової служби іншим способом щодо 24 військовослужбовців. Повідомлено про підозру 362 військовослужбовців, щодо 332 — обвинувальні акти направлено до суду. Стосовно 18 військовослужбовців судом обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

— Яка робота ведеться задля викорінення зловживань, корупції серед працівників військових комісаріатів? Які нині тенденції у вирішенні цієї проблеми?

— За минулі хвилі мобілізації, починаючи з серпня минулого року, розслідувано понад 30 кримінальних проваджень за фактами одержання хабарів посадовцями військових комісаріатів. Їхні суми становили від 300 доларів до 3 тисяч євро. Обвинувальні акти щодо половини цих проваджень уже направлені до суду. На сьогодні за вчинення корупційних злочинів засуджено 5 працівників військових комісаріатів. Вже цього року за здирництво затримано та заарештовано за рішенням суду двох військових комісарів різного рівня.

Треба додати, що серед «не чистих на руку» військовослужбовців трапляються не тільки посадовці військкоматів. Зокрема, завдяки реалізованим оперативно-розшуковим заходам військовою прокуратурою Хмельницького гарнізону спільно із співробітниками СБУ в області у приміщенні одного з військових комісаріатів у лютому цього року затримано «на гарячому» лікаря-травматолога призовної комісії, який вимагав від військовослужбовця запасу 1000 доларів США. За сприяння в ухиленні від призову за мобілізацією і отримав від нього частину неправомірної вигоди у розмірі 10 тис. гривень. Також 16 лютого 2015 року слідчо-оперативною групою військової прокуратури Ужгородського гарнізону спільно з працівниками відділу по боротьбі з організованою злочинністю УСБУ в Закарпатській області під час одержання неправомірної вигоди затримано тимчасового виконувача обов’язків командира однієї з військових частин. Як встановлено першочерговими слідчими діями, хабар у сумі 5000 грн від солдата військової служби за контрактом призначався за невнесення його у списки військовослужбовців, які відряджаються в зону проведення АТО. Затриманому офіцеру оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України та внесено клопотання до суду щодо обрання відносно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

— Минулого року правоохоронні органи порушували кримінальні справи щодо залишення військовослужбовцями своїх бойових позицій. Чи є результати цих розслідувань?

— На сьогодні вже закінчено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом відмови 326 військовослужбовців однієї з військових частин на чолі з командиром від несення обов’язків військової служби та самовільного залишення місця виконання бойового завдання з вибуттям до місця постійної дислокації в Івано-Франківську. У жовтні минулого року обвинувальний акт стосовно командира направлено до суду. Санкції статтей, за якими обвинувачується підсудний, передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк до десяти років. Судовий розгляд триває.

Також розслідується кримінальне провадження за фактом бездіяльності посадовців ще однієї з військових частин, яке призвело до самовільного залишення особовим складом бойових позицій. Загалом прийнято рішення стосовно 6835 військовослужбовців, які вчинили самовільне залишення військової частини, дезертирство або ухилення від військової служби.

— Як представники військової прокуратури співпрацюють з командирами військових частин і підрозділів у питаннях дотримання особовим складом військової дисципліни, вимог статутів ЗС України, профілактики правопорушень та запобігання їм?

— У грудні минулого року військовим прокурорам регіонів було направлено листи з вимогою спільно з територіальними управліннями Військової служби правопорядку, військової контррозвідки, командуванням Національної гвардії України із залученням командирів військових частин Збройних Сил України та інших військових формувань здійснити невідкладні заходи щодо посилення профілактичної та виховної роботи, роз’яснення положень законодавства і статутних вимог військовослужбовцям строкової служби для недопущення дестабілізації обстановки, усунення причин та умов вчинення дисциплінарних проступків та кримінальних правопорушень.

За спільним наказом Генерального прокурора України та Міністра оборони України налагоджено постійний оперативний обмін інформацією з Військовою службою правопорядку щодо попередження, виявлення і припинення кримінальних правопорушень, вчинених у Збройних Силах України.

— Розкажіть, будь ласка, про випадки зловживань, корупції на заводах вітчизняного ОПК?

— Минулого року військовими прокурорами в цій сфері розпочато 70 кримінальних проваджень, з яких 21 направлено до суду, притягнуто до відповідальності 240 посадових осіб, відшкодовано 314 млн грн, зокрема 4,3 млн грн. повернуто до бюджету, заявлено позовів на суму 118,2 млн грн.

Наприклад, у листопаді минулого року Головною військовою прокуратурою було закінчено досудове розслідування і спрямовано до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням тимчасового виконувача обов’язків директора Державного підприємства «Київський бронетанковий завод», який у змові зі своїм заступником та іншими особами заволоділи державними коштами в особливо великих розмірах на загальну суму 12 млн грн, безпідставно переказав їх на рахунок іншого підприємства з ознаками фіктивності з подальшим зняттям готівки (ці кошти призначалися для виготовлення бронетранспортерів). Тепер директор перебуває під вартою, а його спільник — у розшуку.

Виявлено факти заволодіння уповноваженими підприємствами-спецекспортерами державними коштами шляхом безпідставного перерахування іноземним компаніям грошових коштів за так звані агентські (маркетингові) послуги з укладання зовнішньоекономічних контрактів, які фактично не надавалися.

Зокрема наприкінці січня цього року Головною військовою прокуратурою за вчинення злочинів у цій сфері оголошено про підозру колишніх керівників ДК «Укрспецекспорт». Загальні збитки, спричинені державі злочинними діями цих службових осіб, становлять понад 7,5 млн дол. США та 69 тис. євро. Використовуючи всупереч інтересам служби своє службове становище під час виконання зовнішньоекономічного контракту на поставку озброєння та військової техніки до Республіки Казахстан, вони незаконно сплатили з рахунків компанії іноземному суб’єкту підприємницької діяльності за агентські послуги, які фактично не надавалися, понад 12 млн доларів США.

Аналогічно під час ревізії, яка проводилася у ДК «Укроборонпром» Державною фінансовою інспекцією України з ініціативи Головної військової прокуратури, було встановлено безпідставне перерахування наприкінці 2012 року службовими особами одного з підприємств-спецекспортерів 2 млн дол. США іноземному посереднику за нібито надані послуги за відсутності будь-яких угод щодо цього. За даним фактом на початку лютого Головною військовою прокуратурою розпочато кримінальне провадження за ознаками ч. 2 ст. 364 КК України (зловживання службовим становищем, якщо воно спричинило тяжкі наслідки).

Минулого року розпочато кримінальні провадження за фактами безпідставного витрачання бюджетних коштів на виготовлення і модернізацію авіаційної техніки службовими особами Державного підприємства «Антонов», Міністерства оборони України та державного підприємства «Конотопський авіаремонтний завод «Авіакон» на загальну суму майже 140 млн грн.

Військовою прокуратурою Харківського гарнізону Центрального регіону України поточного року встановлені факти зловживання службовим становищем та службового підроблення керівництвом Державного підприємства «Завод ім. В.О. Малишева», підпорядкованого ДК «Укроборонпром». Підставою для проведення перевірки стало звернення новопризначеного директора заводу щодо проведення ревізії діяльності посадових осіб з попереднього керівництва. У результаті було встановлено, що в період з грудня 2012 року по серпень 2014 року вказані керівники внесли до офіційних документів підприємства недостовірні відомості про непридатність устаткування, необхідного для виробництва бронетехніки, після чого його поступово вивозили з території підприємства та реалізовували комерційним структурам під виглядом брухту. Цими діями державі завдано збитків на загальну суму понад 2,1 млн грн. Відомості щодо зазначених кримінальних правопорушень внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а кримінальне провадження передано за підслідністю в органи внутрішніх справ, де на сьогодні призначено низку експертиз, серед яких і судово-економічна, з метою встановлення точного розміру втрат, яких зазнало підприємство оборонно-промислового комплексу.

Головною військовою прокуратурою встановлено факт викрадення та продажу підприємству Російської Федерації складових частин зенітно-ракетних комплексів та систем радіолокаційного розпізнавання.

Зазначені вироби військового призначення через закриття окремих оборонних програм зберігалися на одному із суднобудівних заводів України з метою подальшого використання при виготовленні та модернізації військової техніки.

У порушенні передбаченого законодавством порядку відчуження державного майна службові особи вказаного підприємства, протиправно використавши зберігання виробів на підприємстві, у червні 2013 року здійснили їхню незаконну реалізацію через посередника — російському покупцю за 2,9 млн гривень. За даним фактом у лютому цього року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про кримінальне правопорушення (заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах). Досудове розслідування доручено органам внутрішніх справ за визначеною законом підслідністю. Процесуальне керівництво здійснюється військовою прокуратурою.

На завершення хочу сказати, що військовий прокурор — це не загороджувальний загін НКВС, який виконає будь-який наказ. Під час усіх війн були, є і будуть злочини. Зараз важко народжується система життєвого балансування людської свідомості між страхом бути вбитим чи покаліченим та обов’язком захищати Батьківщину. Військова прокуратура не є приємним інструментом для досягнення такого балансу. Проте компромісів з тими, хто підриває нашу боєготовність, бути не може. Ми чесно робимо свою справу і будемо робити далі. Судити ж про результати — людям.

Інтерв’ю вів Сергій ЗЯТЬЄВ,

«Народна армія»

Залишити відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

rss
Карта