«ОСТРІВЕЦЬ ЗДОРОВ’Я» НА БЕРЕЗІ ПІВДЕННОГО БУГУ

 Лютий 23, 2015

5356_p_1_img_0004…Солдат Роман Бовсунівський, мабуть, до останнього подиху згадуватиме добрим словом начальника клініки щелепно-лицевої хірургії, стоматології, отоларингології та очних хвороб Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону України полковника медичної служби Олександра Варченка і його колег.

– Романа до нас доставили серед ночі, — розповідає Олександр Володимирович. — На його обличчя, понівечене осколками гранати, було страшно дивитися.

Не переповідатиму всіх подробиць проведеного оперативного втручання, скажу лише, що тривало воно понад 5 годин. І завершилося успішно.

— Я, чесно кажучи, вже й не сподівався, що бачитиму білий світ, — говорить Роман Бовсунівський. — Велике спасибі за врятований зір!

…Руслан Кравець, командир відділення 95-ї окремої аеромобільної бригади, теж дістав важке поранення на одному з блокпостів у Донецькій області, коли його підрозділ «накрили» «Градами».

— Мене евакуювали до медичного пункту бригади, і наші медики, надавши першу допомогу, відправили до медичного центру у Вінниці, — каже Руслан. — Тамтешні лікарі, медичні сестри протягом кількох тижнів боролися за моє життя. Вони й поставили, у буквальному розумінні цього слова, на ноги, завдяки їм я повернуся до свого підрозділу.

Таких відгуків бійців, які воювали на Сході країни і, діставши поранення, лікуються у Військово-медичному клінічному центрі Центрального регіону, я чув безліч.

— Ми надаємо пораненим широкий спектр медичних послуг, — говорить начальник центру полковник медичної служби Сергій Петрук. — Для цього маємо відповідні клініки й відділення, оснащені сучасною лікувально-діагностичною апаратурою. Та головний наш скарб — колектив центру, насамперед лікарі й медсестри. Без ані найменшого перебільшення скажу, що всі вони є досвідченими фахівцями своєї справи, мають добрі серця та золоті руки.

Це, зокрема, начальники клінік невідкладної хірургії та ендоскопічної хірургії й ендоскопічної діагностики полковники медичної служби Ігор Марцинківський та Костянтин Гуменюк, начальник відділення травматології майор медичної служби Олександр Фомін та інші їхні колеги, усіх і не перелічити.

5356_p_7_img_0002

Начальник Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону України полковник медичної служби Сергій ПЕТРУК

Зважаючи на характер поранень, найчастіше бійці АТО є пацієнтами клінік хірургічного профілю. Зокрема, невідкладної медичної допомоги, планової й ендоваскулярної хірургії, невідкладної хірургії та ушкоджень, ендоскопічної хірургії, щелепно-лицевої хірургії, стоматології, отоларингології й очних хвороб. Протягом минулого року в них виконано 534 оперативні втручання підвищеної складності.

За словами Сергія Олександровича, його колеги — професіонали високого рівня, які повернули до повноцінного життя чимало бійців, а деяких і взагалі «витягли з того світу».

— Бувають такі напружені дні, що їм ніколи навіть кави випити, — каже полковник медичної служби Сергій Петрук. — Особливо хірургам. Проте вони не нарікають, працюють стільки, скільки потрібно, розуміючи, що в їхніх руках людські життя. У прямому розумінні цього слова. Не повірите, але бували дні, коли мої колеги залишали операційні з першими променями сонця…

І вода лікує

У центрі учасники антитерористичної операції проходять не лише лікування, а й реабілітацію. Для цього тут є чудова фізіотерапевтична клініка, яку очолює провідний фізіотерапевт полковник медичної служби В’ячеслав Сивак.

— Практично всі, хто проходить у нас лікування, потребують ще й відновної терапії, — розповідає В’ячеслав Георгійович. — Ми пропонуємо, за наявності відповідних показань, штучні лікувальні фактори. Це, зокрема, гальванація, електрофорез, електросон, електроміостимуляція, діатермія. За потреби використовуємо глинотерапію, бальнеолікування, а також лікування і діагностику методами нетрадиційної медицини.

У районі бойових дій солдати й офіцери отримують не лише тілесні, а й психологічні рани, продовжуючи «воювати» уві сні. Тож з цією категорією військовослужбовців працюють лікарі-психіатри, психологи, зокрема майор медичної служби Сергій Черв’як.

За час бойових дій на Сході країни поранення різного ступеня отримали тисячі бійців Українського війська. Левова частка з них потребує і потребуватиме в майбутньому реабілітації. Зважаючи на це, на території центру споруджується клініка реабілітації та відновного лікування. Після завершення будівництва в її стінах водночас зможуть перебувати понад 100 осіб.

«До зони АТО — відбути!..»

Влітку минулого року на базі центру був сформований і відбув у зону антитерористичної операції мобільний госпіталь. Очолив його полковник медичної служби Юрій Подолян. Разом з Юрієм Віталійовичем на війну відправилися десятки лікарів та медичних сестер.

— Ніхто не відмовився від цього завдання, хоча його виконання й пов’язане з певним ризиком, — розповідає полковник медичної служби Сергій Петрук. — Я був приємно здивований, що навіть жінки-медсестри, які виховують неповнолітніх дітей і мали можливість не поїхати в район бойових дій, не зробили цього! На сьогодні практично всі мої колеги побували на Сході країни, а дехто й по кілька разів. Я пишаюся ними!

За словами помічника начальника центру Віталія Колесюка, окрім мобільногоо госпіталю, силами медустанови було сформовано також 4 лікарсько-сестринські бригади, які надають медичну допомогу на полі бою, доставляють поранених до місць збору, евакуюють їх. До речі, у розпорядженні вінницьких медиків є санітарний літак «Віта», на борту якого із зони АТО до медичних закладів евакуйовано понад 2 тисячі поранених бійців. Трапляється, що екіпаж «Віти» протягом дня виконує по кілька перельотів між різними містами країни, де знаходяться поранені. Їхній медичний супровід здійснює бригада вінницького центру. Цей літак укомплектований сучасним медичним обладнанням, яке дозволяє лікарям не лише підтримувати життя важкопоранених під час польту, а й оперувати їх. Як на землі, так і в небі!

— Військова медицина протягом минулих років ніколи не отримувала всього того, чого вона потребувала, — відверто зізнається полковник Сергій Петрук. — Але сьогодні, коли в наш дім прийшла війна, ситуація кардинально змінилася. Ми маємо практично все, що потрібно для лікування військовослужбовців, насамперед тих, хто відстоює наш суверенітет на Сході країни. А наш обов’язок — на гідному рівні надавати їм допомогу, повертаючи солдатів і офіцерів до повноцінного життя.

До речі, командування Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону задля більш якісного лікування поранених учасників АТО налагодило партнерські стосунки з місцевими органами влади, волонтерами, які теж надають посильну допомогу у вирішенні деяких проблем.

Сергій ЗЯТЬЄВ,

«Народна армія»

Залишити відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

rss
Карта