МОБІЛІЗАЦІЯ: СУТТЄВЕ НАРОЩУВАННЯ РІВНЯ БОЄЗДАТНОСТІ ВІЙСЬКА

 Лютий 20, 2015

5355_p_1_img_0002В Україні триває четверта хвиля мобілізації. З цього приводу в українському суспільстві виникає чимало запитань щодо її особливостей, ходу проведення та перших результатів. Аби наші читачі мали змогу отримати компетентні відповіді на актуальні запитання, пов’язані з мобілізацією, у редакції газети «Народна армія» була проведена «гаряча» телефонна лінія. Забігаючи наперед, слід сказати, що телефон не замовкав, і це вкотре підтвердило цікавість у суспільстві до теми обговорення, запропонованої редакцією. На запитання наших читачів відповідав заступник начальника мобілізаційного відділу мобілізаційного управління Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України полковник Олександр Правдивець.

5355_p_5_img_0006

Заступник начальника мобілізаційного відділу мобілізаційного управління Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України полковник Олександр Правдивець (праворуч)

За словами заступника начальника мобілізаційного відділу мобілізаційного управління Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України полковника Олександра Правдивця, на сьогодні четверта хвиля мобілізації в нашій країні відбувається в межах запланованих показників. Звичайно, є певні нюанси та особливості у проведенні в певних регіонах та містах України, але в цілому мобілізація йде успішно. За його словами, сьогодні органи військового управління та загалом органи державної влади як на місцях, так і центральні, врахували особливості та проблеми минулих хвиль мобілізації та внесли певні корективи у процес її організації та проведення. Це стосується багатьох питань: від внесення змін до законодавчої бази, на основі якої проводиться сама мобілізація, до ресурсного та матеріального її забезпечення. Це дозволило організувати та проводити її на якісно іншій основі, ніж попередні.

У ході проведення «гарячої» лінії представник Головного управління оборонного та мобілізаційного планування звернув увагу учасників на деякі особливості її проведення на сучасному етапі. Зокрема на прямий зв’язок інформаційної складової щодо питань мобілізації з її реальним ходом та змістом.

За словами полковника Олександра Правдивця, інформування нашого суспільства про основний зміст, хід мобілізації та результати має безпосереднє відношення до її загального успіху. І зрозуміло чому. Адже воно напряму формує суспільні настрої в українського народу з цього питання. А самі вони доволі відчутно впливають на темпи та зміст проведення реальних заходів мобілізації.

Як відомо, ці настрої формуються переважно тією інформацію, яку отримує наше суспільство як щодо стану справ безпосередньо у Збройних Силах України, так й стосовно загального суспільно-політичного та військового становища нашої держави. Тому полковник Олександр Правдивець у ході розмови із журналістами нашого видання під час «гарячої» лінії особливо наголосив на необхідності своєчасного та якісного інформування нашого суспільства з цих питань. Він повідомив, що з метою оперативного реагування органів військового управління на такого роду потребу в їхньому складі сформовано спеціальну фахову інформаційну групу, яка здатна своєчасно, вичерпно, а головне — фахово дати коментар та проінформувати суспільство в нашій країни щодо переважної більшості питань, пов’язаних із проведенням мобілізації.

5355_p_4_img_0006Особливо актуально це виглядає сьогодні, коли агресор намагається за будь-яку ціну шляхом інтенсивного інформаційного впливу на всі верстви українського суспільства зірвати проведення заходів мобілізації, створити вкрай несприятливі для неї умови. Олександр Правдивець наголосив, що в цьому зв’язку важливе проведення скоординованої роботи в єдиному напрямку всіх причетних до процесу інформаційного забезпечення заходів мобілізації державних структур — органів військового управління, органів державної влади всіх рівнів, інформаційних структур — як державних, так і недержавних. Лише правда про мобілізацію, її реальні причини та зміст, донесені своєчасно до населення, здатні подолати вал пропагандистських та цілеспрямованих «інформаційних спецакцій» противника, зокрема проплачених акцій «проти мобілізації», спрямованих на її зрив.

Єдиному реєстру бути

Під час «гарячої» лінії представник Головного управління оборонного і мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України неодноразово наголошував на особливій важливості для успішного проведення заходів мобілізації також якісного та своєчасного виконання військово-облікової роботи. У зв’язку з цим він проінформував учасників «гарячої» лінії про те, що в нашій країні розпочата робота щодо створення Єдиного державного реєстру військовозобов’язаних.

За його словами, головна ідея цього проекту полягає у створенні своєрідної інтегрованої системи державних реєстрів країни в інтересах оборони держави та її національної безпеки. І хоча робота за цим напрямом тільки почалася, вона ведеться досить інтенсивно та плідно. За задумом, створення цього реєстру дозволить перевести військово-облікову роботу в нашій країні на якісно новий рівень, що своєю чергою повинно кардинально позитивно позначитися на мобілізаційних спроможностях нашої держави.

Олександр Правдивець нагадав присутнім на «гарячій» лінії, що загалом значення військово-облікової роботи є дуже важливим для проведення мобілізаційних заходів. Ця робота здійснюється в межах загального обліку людських ресурсів у нашій країні. Вона відіграє особливу роль саме під час відбиття зовнішньої агресії проти нашої країни, коли мобілізація стає одним із основних заходів у сфері оборони держави. Тому створення Єдиного реєстру військовозобов’язаних, покликаного кардинально поліпшити військовий облік, є цілком логічним і вкрай необхідним кроком.

Загалом, порушуючи питання військово-облікової роботи, полковник Олександр Правдивець зупинився на деяких її особливостях, що доволі актуальні для нашого населення сьогодні.

Так, він нагадав, що військові комісаріати як спеціалізовані органи військового управління у сфері мобілізації та військово-облікової роботи на сьогодні не можуть самостійно і автономно виконувати весь спектр заходів, пов’язаних із мобілізацією та безпосереднім проведенням військового обліку військовозобов’язаних.

У відповідній законодавчій базі, яка регулює ці питання, чітко вказано на доволі суттєву роль у цій сфері органів державної влади та органів внутрішніх справ щодо військово-облікової роботи. Тому намагання деяких представників цих структур «усе, що пов’язане із мобілізацією та військовим обліком» перекласти виключно на плечі військових комісарів, навряд чи має достатньо аргументовані підстави. Такі питання, як оповіщення військовозобов’язаних, розшук та доправлення різного роду ухильників до військових комісаріатів та низка інших заходів, пов’язаних як із військовим обліком, так і безпосередньо з проведенням призову та мобілізації, повинні вирішуватися не просто у співпраці уповноважених органів військового управління з вищеназваними органами державного управляння, а й за їхньої безпосередньої участі в цих процесах.

Невиправдані стереотипи

Також у ході «гарячої» лінії полковник Олександр Правдивець відповів на запитання журналістів щодо різного роду обмежень, які накладаються на військовозобов’язаних громадян нашої держави відповідно до діючих законів у зв’язку із проведенням у країні заходів мобілізації. Він повідомив, що на сьогодні воєнний стан у країні не введено. Тому всі спекуляції та розмови щодо тотальної заборони виїзду за межі країни для цієї категорії громадян не мають під собою жодної реальної основи.

Йдеться не про намагання утримувати громадян для їхньої обов’язкової мобілізації виключно на території країни, а про облік військовозобов’язаних. Полковник Олександр Правдивець нагадав, що статус військовозобов’язаного згідно із законом накладає на громадянина певні обов’язки, зокрема у сфері військового обліку, правил та вимог якого громадяни даної категорії зобов’язані дотримуватись. Такі речі, як зміна місця постійного проживання, виїзд за кордон на роботу (або з іншою метою на тривалий термін) та низка інших змін у становищі громадянина мають бути відображені у військовому обліку. Нехтування цими правилами з боку самих військовозобов’язаних зазвичай і призводить до різного роду непорозумінь із військовими комісаріатами, які ведуть у країні кількісний та якісний військовий облік. Інформування військового комісара про своє нинішнє становище та реальне місце перебування навряд чи є особливою проблемою. Проте знаходяться такі військовозобов’язані, які вбачають у цьому якісь обмеження їхніх прав і свобод або «майже гарантовану» мобілізацію.

Говорячи про загальні риси нинішньої мобілізації, полковник Олександр Правдивець виокремив декілька найбільш характерних: якісно вищий рівень організаційного та матеріального забезпечення з боку держави та військових органів управління, зокрема заходів мобілізації, інтенсивний інформаційний вплив на її хід та результати з боку агресора з метою її зриву, наявність через це певної кількості ухильників від мобілізації, що своєю чергою природно знаходить правову оцінку від держави, водночас високий рівень громадянської свідомості певних категорій громадян, які виявляють добровільне бажання поповнити лави українського війська та інших військових формувань нашої держави в цей складний для неї час.

Підсумовуючи розмову, полковник Олександр Правдивець висловив упевненість, що проведення заходів четвертої хвилі мобілізації буде цілком успішним, що дозволить суттєво наростити рівень боєздатності нашого війська.

Костянтин МАШОВЕЦЬ,

«Народна армія»

Залишити відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

rss
Карта