РОЛЬ МОЛОДШИХ КОМАНДИРІВ ВИЗНАЧАЄ БІЙ

 Січень 19, 2015

Як показав досвід бойових дій під час проведення антитерористичної операції на Сході України, сержанти є надійними помічниками командирів підрозділів. Неодноразово сержантам та старшинам у ході боїв доводилося миттєво приймати складні рішення, від яких залежав успіх подальших бойових дій, а головне — людські життя. При цьому високий рівень управління своїми підрозділами показали не лише кадрові, а й мобілізовані молодші командири. Яскравим прикладом цього є сержантський склад 93-ї окремої гвардійської механізованої бригади.

Один з них — заступник командира механізованого взводу сержант Олександр з позивним «Бокс» свого часу проходив строкову службу в Києві на базі зберігання озброєння. Згодом працював у правоохоронних органах. А під час першої хвилі часткової мобілізації добровільно прийшов до військкомату, щоб зі зброєю в руках захищати Батьківщину.

— Ми були першими захисниками «Донецької фортеці», за ким закріпилося грізне для ворогів прізвисько «кіборги». Протягом двох місяців мені було довірено командувати підрозділом, який обороняв один із найбільш важливих об’єктів аеропорту — термінал «С», — розповідає Олександр. — Щодня по нас гатили ворожі міномети та артилерія. Досить добре запам’яталися танкові атаки ворога. Неодноразово найманці та регулярні російські війська намагалися взяти нас штурмом, однак їм це так і не вдалося.

5341_p_4_img_0002Заступник командира механізованого взводу сержант Олександр з позивним «Бокс»:

— Ворожі снайпери вели постійний вогонь по наших позиціях із великокаліберних гвинтівок, причому розривними кулями. Ми ж одразу їх виявляли та накривали з мінометів.

Як пригадує хлопець, у тактиці терористів не було чогось незвичного. Зокрема, перед основним штурмом так званих ополченців їхні «командири» відправляли вперед на вірну смерть. Протягом часу, коли їх знищували українські військові, російські спецпризначенці намагалися визначити наші вогневі точки, а тоді йшли на штурм.

— Ми їх добре відрізняли, адже на них була зовсім інша уніформа, та й рухалися вони невеликими тактичними групами по 6–8 осіб, причому дуже злагоджено, прикриваючи один одного, — продовжує заступник командира взводу. — Однак скільки б російські військові не старалися, в них так нічого і не виходило. Ми успішно відбивали всі їхні атаки. Кожен боєць підрозділу чітко знав своє місце в бою, основні та запасні сектори вогню. А найбільш небезпечні напрямки контролювали добре підготовлені воїни.

Та згодом позиція, яку займали наші військовослужбовці, втратила своє стратегічне значення і стала для них невигідною. Терористам було досить зручно вести вогонь по підрозділу відразу з-за ангара. А нашим танкам, щоб здійснити хоча б однин постріл, необхідно було виїхати вперед. Таким чином бойова машина опинялася на відкритій місцевості й була легкою ціллю для ворога.

— Тож залишатися в тій будівлі не було жодного сенсу, адже ми могли зазнати втрат, — говорить Олександр. — Офіцер з позивним «Редут» сказав мені чітко: «Дій за обстановкою. Якщо буде сильний штурм і не буде сенсу утримувати цю позицію — виводь людей…»

Того дня кілька українських «ведмедиків» (танки, термінологія АТО) потрапили в засідку, а російські «сімдесятдругі» пішли в наступ. Тож було прийнято рішення вивести особовий склад — близько тридцяти бійців. Причому все відбувалося досить чітко та злагоджено, без метушні. Підрозділ відійшов до нового терміналу, де відразу зайняв заздалегідь підготовлені вогневі позиції та продовжував вести бій і тримати оборону.

— Нашим головним завданням було тримати аеропорт, і ми його виконали. Із забезпеченням у нас не було жодних проблем, усе доставлялося по «дорозі життя» своєчасно. У колективі панував високий бойовий дух, — розповідає боєць.

5341_p_4_img_0003Командир механізованого відділення — командир бойової машини піхоти сержант Дмитро Деменський:

— У Пісках було досить гаряче, терористи та російські війська постійно по нас гатили з мінометів, «Градів» та самохідної артилерії. Щоночі, десь із 12-ї до 1-ї години, бойовики здійснювали вилазки, намагалися підійти до наших позицій. Проте ми постійно успішно відбивали їхні атаки.

Ще один мій співрозмовник — командир механізованого відділення — командир бойової машини піхоти сержант Дмитро Деменський — усвідомив роль та місце молодших командирів, проходячи строкову службу в окремому розвідувальному батальйоні. Говорить, що він, хоч і молодший, проте — командир, який відповідає за бойову підготовку та військову дисципліну свого підрозділу. А під час ведення бойових дій — за виконання бойового завдання.

У зоні проведення антитерористичної операції Дмитро перебуває майже із самого її початку. Розпочинав бойову службу на Червоноармійському блокпосту. Там командирами були здебільшого мобілізовані офіцери. Тож сержантський склад, розуміючи складну ситуацію, став для них досить серйозною та надійною опорою.

— Далі наш підрозділ близько трьох місяців виконував бойові завдання в селі Піски, де ми прикривали вхід до Міжнародного аеропорту «Донецьк», — розповідає сержант.

Неподалік вогневої позиції, яку зайняли українські військові, була лісосмуга, де бойовики постійно ховалися та здійснювали спроби штурму. Тож було прийнято рішення виїжджати неподалік від неї на БМП та прострілювати із автоматичної гармати та кулемета ПКТ. Також удень бійці пристрілювали ці напрямки з підствольних гранатометів ГП-25. Це було необхідно, щоб уночі, коли ворог намагався здійснити вилазку, можна було з перших пострілів накрити їх вогнем.

Після багатьох марних спроб терористи почали виїжджати на БТРах чи БРДМах та вести по позиціях наших військових вогонь із великокаліберних кулеметів. Для боротьби з ними кожен наш екіпаж БМП-2 отримував конкретне завдання, визначав сектори стрільби та найбільш небезпечні напрямки.

Основним завданням наших військовослужбовців було утримувати цю стратегічну позицію та нікого не підпускати до неї, і вони з цим добре впоралися.

Валентин ШЕВЧЕНКО,

Дніпропетровськ.

Фото автора

Залишити відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

rss
Карта