ШАНС ПОВЕРНУТИСЯ ДО НОРМАЛЬНОГО ЖИТТЯ

 Січень 19, 2015

5341_p_6_img_0004…Лейтенант Віктор Легкодух — наперекір своєму прізвищу не з легкодухих! Навпаки, з чоловіків сильних духом — хоробрих та відважних! Командир взводу 25-ї окремої повітряно-десантної бригади з перших днів антитерористичної операції на Сході країни перебував на передовій.

Амвросіївка, Вуглегірськ, Дебальцеве, Жданівка — це далеко не повний перелік усіх тих міст і населених пунктів, де доводилось вступати в бій йому та його товаришам. В останньому населеному пункті десантники вкотре потрапили під мінометний обстріл противника. Тоді офіцер і був поранений. Осколок міни, пробивши лопатку, зламав два ребра, ключицю, пройшов біля серця і, проштрикнувши ліву легеню, зупинився у хребті.

Відтоді минуло вже більше чотирьох місяців. Мінялися і військові шпиталі — харківський, одеський, тепер львівський. Але в офіцера-десантника незмінною залишається мрія стати на ноги, відчути землю і піти!!!

У Військово-медичному клінічному центрі Західного регіону військовослужбовець перебуває вже більше місяця. Тут йому зробили операцію та видалили осколок. На даний момент лейтенант Віктор Легкодух проходить спеціалізовану реабілітацію.

Саме для таких пацієнтів у центрі сьогодні на повну потужність працює відділення відновного лікування. Воно належить до клініки нейрохірургії та неврології та є базовим для лікування поранених з ураженнями центральної та периферичної нервової системи. Простими словами — тих, хто через ушкодження спинного мозку або нервів втратив можливість рухатись. І тут їх фактично повертають до повноцінного життя.

Реабілітації потребує кожен третій поранений

5341_p_6_img_0003Ще рік тому унікальне за своєю суттю відділення відігравало другопланову роль. Старе обладнання, традиційний і звужений перелік типових процедур робили його посереднім у наданні спеціалізованої медичної допомоги. Ставлення до відділення змінила війна, коли до медичної установи почали надходити численні такі пацієнти, і їхні проблеми належало розв’язувати.

Як підкреслює головний хірург Західного регіону полковник медичної служби Іван Богдан, сьогодні кожен третій військовослужбовець, який отримав поранення і був прооперований, має пройти реабілітацію.

— Навіть якщо пацієнтові проведено сучасне хірургічне лікування, є висока ймовірність, що без адекватної та дієвої реабілітації він може на все життя залишитися інвалідом, — зазначає Іван Степанович.

За його словами, реабілітацію лікарі ще називають терміном «відновне лікування» і поділяють її на три етапи. Перший — рання реабілітація. Це проведення відновного лікування від моменту потрапляння хворого до госпіталю паралельно з основним. Наступний, другий, етап — спеціалізована реабілітація, коли вже завершено лікування, а у хворого є порушення певних функцій організму. Таке лікування передбачає компенсацію цих порушень і відновлення працездатності пацієнта.

Є ще третій етап — соціальна реабілітація, спрямована на повернення пацієнта до нормального життя в суспільстві. Вона проводиться вже після виписки з військового госпіталю у спеціальних реабілітаційних центрах насамперед Міністерства соціальної політики.

На сьогодні у Військово-медичному клінічному центрі Західного регіону етап ранньої реабілітації пройшли вже понад 400 військовослужбовців, ще майже 100 отримали спеціалізовану допомогу.

Слід зазначити, що цього року в госпіталі суттєво оновлено методику спеціалізованої реабілітації пацієнтів з пораненнями хребта, спини і головного мозку. Хворі під наглядом лікарів виконують різноманітні вправи на тренажерах, відвідують фізіотерапевтичні процедури, масажі.

— Зараз у відділенні відновного лікування перебувають 26 пацієнтів, яких виходжуємо за новітніми методиками. У кожному з випадків застосовуємо індивідуальний підхід, знання та вміння наших спеціалістів — провідних лікарів, реабілітологів, урологів, масажистів, фізіотерапевтів, психологів, логопедів, — розповів завідувач відділення Ростислав Данилків.

Допомога на сучасному європейськомурівні

5341_p_6_img_0002Поступ у медицині залежить від досягнень науки, а процес лікування чи відновлення пацієнтів — від матеріальної бази того чи іншого відділення зокрема і лікувального закладу загалом. Як вже говорилося на початку матеріалу, ще зовсім недавно відділення відновного лікування центру було у стані «минулих літ». Лише тоді, як сюди почали надходити перші поранені, відділення довелось негайно реконструювати та забезпечити сучасним обладнанням, яке б допомагало повернути поранених до нормального життя.

— У цьому відділенні фактично все обладнання закуплене за гроші спонсорів, благодійних фондів, небайдужих людей, зокрема й громадян країн Євросоюзу. Тут уже акумульовано близько 3 мільйонів гривень. Тільки один вертикалізатор коштує 450 тисяч гривень. У планах — запустити до весни комплекс водних процедур, кошторис якого становить близько півтора мільйона гривень, — розповів начальник Військово-медичного клінічного центру Західного регіону полковник медичної служби Іван Гайда. — Зараз у відділенні мінімальний комплект необхідного обладнання: по одному апарату для розробляння ноги та руки, один вертикалізатор тощо.

— Звісно, що спеціалізованого обладнання потрібно значно більше. Але й те, що в нас зараз є, дозволяє надавати допомогу, — каже завідувач відділення Ростислав Данилків і додає: — Є бігова доріжка з можливістю встановлення мінімальної швидкості руху, є апарат для вертикалізації пацієнтів — петля Гульдмана, є орбітрек та ще багато іншого.

До речі, ще не так давно у відділенні було лише декілька візків, а тепер тільки у коридорі їх ціла шеренга. За словами лікаря, візки навіть віддають хворим, яким вони потрібні.

— Ще жоден спинальний пацієнт, який потребував візка, не виписався від нас без нього. А їм потрібні спеціальні візки активного типу. Такі візки дуже дорогі й робляться індивідуально під кожного пацієнта. Та завдяки волонтерам ми підбираємо візки й для таких хворих, — розповів завідувач відділення.

У планах керівництва центру обладнати відділення кімнатою-кухнею, в якій пацієнти з порушенням функцій рук зможуть вчитися готувати, а також облаштувати кімнату психологічного розвантаження та постелити на підлогу спеціальне покриття тощо.

Та вже зараз головний хірург Західного регіону полковник медичної служби Іван Богдан стверджує: «Ми надаємо допомогу на сучасному європейському рівні!»

«Легких» хворих у відділенні немає. Разом з тим лікарі впевнені, що в поранених бійців є всі шанси стати на ноги! Головна умова — вчасно розпочати процес реабілітації. Насамперед це стосується спинальників, з якими з першого дня повинен працювати реабілітолог. До речі, сьогодні в шпиталі працюють найкращі такі фахівці. Наприклад, реабілітолог Мар’яна Гординська — член Львівської обласної асоціації фізичних реабілітологів — майже 10 років працювала за фахом в одній з медичних установ Національного паралімпійського комітету в Криму. Коли півострів було анексовано, переїхала до Львова. Займалася з хворими у центрі спочатку на волонтерських засадах, а зараз — у штаті військового госпіталю.

— Моїм пацієнтам треба давати більше навантаження. З такими чоловіками не можна панькатися чи потурати їм. Навпаки, треба працювати більш напруженіше і давати зрозуміти, що вони були і залишаються чоловіками, які невдовзі візьмуть на себе відповідальність за свою долю і сім’ю, — ділиться методикою своєї роботи реабілітолог.

Деякі з колишніх пацієнтів відділення навіть почали професійно займатися спортом і сьогодні тренуються у складі паралімпійської збірної України. Попри їхні травми і поранення, вони передусім сильні духом і вірою. Вірою, яка обов’язково їм допоможе!..

— Я три місяці лежав у горизонтальному положенні. А зараз почав рухатись. Звичайно, що в моєму випадку потрібні час і зусилля. Та вже заняття на спеціалізованих тренажерах дають надію на краще. І я вірю, що все буде гаразд і я стану на ноги! — твердо і впевнено говорить лейтенант Віктор Легкодух.

Це обов’язково буде, Вікторе!

Віталій СТЕЧИШИН,

«Народна армія».

Фото автора

Залишити відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

rss
Карта