44-ТА КОНТРБАТАРЕЙНА

 Грудень 29, 2014

5335_p_4_img_0002Нещодавно «Народна армія» розповідала про бойове злагодження одного з дивізіонів новоствореної 44-ї окремої артилерійської бригади, де тимчасовий виконувач обов’язків командира полковник Олег Лісовий. На сьогодні це вже другий окремий підрозділ цієї військової частини, який готовий до виконання завдань за призначенням у зоні АТО. Це при тому, що сама артбригада була створена лише у вересні цього року.

– Фактично бригада формувалася з нуля. Через прийомний пункт Міжнародного центру миротворчості та безпеки до нас надходив особовий склад, необхідне озброєння та військова техніка. Паралельно створювалися відповідні служби і відділення, формувалися підрозділи забезпечення тощо. Водночас почалися практична підготовка особового складу гаубичного дивізіону і його бойове злагодження, — розповідає полковник Олег Лісовий.

Рекордні терміни на підготовку

Часу на розкачку не було. Наші війська на Сході країни з нетерпінням чекали на підкріплення і саме на підрозділи далекобійної артилерії. Контрбатарейна боротьба якраз постала на той момент найефективнішою формою боротьби з противником, його артилерійськими підрозділами і живою силою. Тому постановка у стрій гаубичного дивізіону 2А-65 «Мста-Б», що здатний вести вогонь на максимальну відстань 24 кілометри, на той час була завданням, без перебільшення, державного значення.

— Щоб пришвидшити процес поставки з відповідних баз і складів озброєння, і військової техніки, ми відряджали туди своїх ремонтників. Тому техніка надходила в частину вже відновлена та в боєздатному стані. Відповідно до плану бойового злагодження, ми провели за півтора місяці тактичні навчання батарей з бойовою стрільбою, тактичні навчання з управління вогнем дивізіону з бойовою стрільбою й індивідуальні стрільби офіцерів-артилеристів, — розповідає полковник Олег Лісовий.

Зусилля військового колективу дали результат. 15 жовтня формування і підготовку гаубичного дивізіону було завершено та підрозділ успішно відбув у зону проведення антитерористичної операції.

5335_p_4_img_0003

Тимчасовий виконувач обов’язків командира полковник Олег Лісовий

На тобі Боже…

З відправкою на Донбас першого дивізіону бригада отримала завдання на формування ще двох окремих дивізіонів, озброєних грізними гарматами «Гіацинт-Б» з дальністю ведення вогню до 28 кілометрів. На сьогодні вже повністю закінчено підготовку особового складу одного з них. Утім без проблем не обходиться.

— Коли формувалися ці підрозділи, нам не додали 38 одиниць автомобільної техніки. Але навіть та техніка, яку ми отримали від підприємств різної форми власності, говорячи відверто, у плачевному стані. Склалося таке враження, що керівники, які віддавали нам цей крам, позбувалися зайвого і такого, що їх самих обтяжувало ремонтами і чималими капіталовкладеннями, — розповідає виконувач обов’язків командира артбригади.

Тому, коли вдарили морози і дорога вкрилася першим снігом і ожеледдю, відразу далися взнаки «лиса» гума, розряджені акумулятори, старі патрубки тощо. Почали сипатися гумо-технічні вироби і на спеціальній військовій техніці, яка знаходилась на довготривалому зберіганні. Потребували ремонту окремі вузли та агрегати. Але до честі військовослужбовців частини, їхніх рідних, близьких та волонтерів — у бригаді таки відновили і цю техніку, і зараз вона в робочому стані.

Наразі частина забезпечена автомобільною технікою на 70%, а найболючішим питанням для вищезгаданих двох дивізіонів є тягачі.

— Гармата важить 10 тонн і її звичайний КАМАЗ або УРАЛ не потягне. Повинен бути тільки повнопривідний штатний тягач КрАЗ. Таких ще нам не вистачає більше двох десятків. Хоча це питання на контролі вищого керівництва Міноборони, і нам обіцяють його вирішити. Також не вистачає машин підвозу боєприпасів, майна тощо. Як вихід із ситуації, нами було прийнято рішення передати колісну техніку з підрозділів забезпечення в бойові дивізіони. Таки чином один із них вже укомплектований мінімальною кількістю та готовий за командою вийти у визначений район і виконувати поставлені завдання, — розповів командир частини.

За його переконанням, у штат бригади має бути введений і окремий розвідувальний артилерійський дивізіон. Адже в частині, крім оптичних засобів розвідки, повинен бути і артилерійський розвідувальний комплекс, і станції наземної артрозвідки, і комплекс звукової розвідки тощо. Добре, що допомагають волонтери та подарували частині планшети з різними артилерійськими програмами, які прискорюють вираховування і коректування вогнем артилерії.

5335_p_4_img_0004Чого вистачає — це мотивації

90% прибулих для комплектування підрозділів частини військовослужбовців раніше не мали ніякого відношення до ракетних військ і артилерії. Зокрема й призначені на посади командири гармат, навідники тощо.

— Водночас переважна більшість особового складу бригади — це люди, які добровільно прийшли до військових комісаріатів. Вони мотивовані та з розумінням ставляться до занять, особливо із бойової підготовки. Завдяки бажанню оволодіти військовою справою вояки дуже швидко опанували посади. Рівень їхньої підготовки можна назвати досить високим. Це засвідчило і виконання практичних вогневих завдань, — розповідає полковник Олег Лісовий.

В очікуванні поповнення

Четверту хвилю мобілізації, а разом з нею поповнення у бригаді, чекають з нетерпінням. Адже, якщо перший дивізіон був укомплектований повністю, то другий і третій відсотків на 70 і 50 відповідно. Найболючіше питання — вакансії офіцерських посад. Щоб вирішити цю проблему, офіцерів-артилеристів почали шукати серед посадових осіб військових комісаріатів. Сьогодні вони прибувають у частину у відрядження та починають згадувати свої навички на посадах командирів батарей, старших офіцерів батареї тощо.

— Прийнято рішення, що вони будуть у нас доти, поки на їхнє місце не прийде штатний офіцер, або вони самі не виявлять бажання залишитися у частині на цих посадах, — зазначив командир.

Як розповів заступник командира бригади по роботі з особовим складом полковник Олександр Рудик, у частині, крім хлопців зі Львівщини, служать представники Київської, Рівненської, Вінницької, Хмельницької, Черкаської та інших областей України.

— Наприклад, солдат Олег Б. виїхав із окупованого Донецька і призвався до нас через Київський військкомат. Солдат Станіслав В. залишив анексований Крим і прийшов до війська, аби захистити свою країну. І таких прикладів чимало. Розмаїтим є й військовий «колорит» колишніх місць служб, видів і родів військ, які мають за плечима наші військовослужбовці. Скажімо, командир гармати старшина Андрій Петрінка, у колишньому командир відділення гідроакустики, — головний корабельний старшина, який служив на Балтійському флоті. Начальник радіорелейної станції старший солдат Володимир Дідух — учасник бойових дій, служив у 5-й окремій механізованій бригаді в Іраку і в саперному батальйоні в Лівані. Є в нас і чимало інших досвідчених військовослужбовців, — розповів полковник Олександр Рудик.

Зараз у бригаді ставку роблять на тих офіцерів і сержантів, хто має бойовий досвід і навички в ході проведення антитерористичної операції. Серед таких, зокрема, заступник командира бригади полковник Олег Дорохов, командир батареї управління капітан Василь Безбах тощо.

— Наша частина має майбутнє. Артилерія — це всепогодний рід військ. Ми можемо виконувати завдання як вдень, так і вночі, в умовах поганої видимості, туману тощо. Коли, наприклад, авіація не може працювати — ми можемо. І власне на сьогодні досвід АТО показує, що дальній вогневий вплив, контрбатарейна боротьба — це надзвичайно актуально і дієво, — зауважив на останок тимчасовий виконувач обов’язків командира бригади полковник Олег Лісовий.

До речі, коли вже готувався матеріал, стало відомо, що командування частини отримало розпорядження формувати ще один дивізіон. Тож, історія цього колективу тільки починається…

Віталій СТЕЧИШИН,

«Народна армія».

Фото автора

Залишити відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

rss
Карта