ЕЛЕКТРОННІ «ОЧІ Й ВУХА» ТЕРОРИСТІВ

 Грудень 26, 2014

5334_р_1_img_0003На початку листопада нинішнього року при проведенні моніторингового польоту району АТО безпілотному літальному апарату ОБСЄ були поставлені досить потужні радіоперешкоди. Про це повідомив офіційний представник цієї організації в Спеціальній моніторинговій комісії. За його словами, ці перешкоди були досить потужними і спрямованими на глушіння сигналів GPS навігаційної системи БПЛА.

«БПЛА покинув цей район і благополучно приземлився. Це було вже третє серйозне втручання», — заявили тоді в ОБСЄ.

Безпілотники ОБСЄ, крім цього випадку, ще двічі піддавалися радіотехнічному придушенню бойовиками незаконних збройних формувань — в районі населеного пункту Чермалик під Маріуполем і північніше Луганська.

Що вельми характерно, в Спеціальній моніторинговій комісії відкрито звинувачують у цьому терористів, які прагнуть не допустити БПЛА в «свій» повітряний простір. Так, бойовики глушать сигнали GPS, для чого використовується спеціальна складна техніка військового призначення.

Ще на початку літа нинішнього року командування українських військ, які виконували бойові завдання в зоні АТО, відзначило одну характерну особливість застосування бойовиками артилерії як ствольної, так і реактивної (РСЗВ). Бойовики, на диво, точно знали місця розташування українських підрозділів, точно наносили вогневі удари артилерійськими засобами по об’єктах українських військ, причому навіть на досить значній глибині їхньої оперативної побудови. Простим збігом обставин або «вдалим прицілюванням» цього пояснити не можна. Тим паче, що ніяких попередніх пристрілок або дорозвідки цілей бойовики в більшості випадків не проводили.

Зазвичай, артилерійський підрозділ бойовиків здійснював марш, розгортався на заздалегідь обраних, ретельно замаскованих і обладнаних позиціях, готувався до стрільби, завдавав вогневого удару, швидко згортався і відходив. Було ясно, що дані для стрільби в такому разі він отримував заздалегідь. Поставало питання — звідки?

На початку липня українська армійська розвідка, а так само небайдужі місцеві жителі Донбасу, чітко зафіксували появу на озброєнні бойовиків досить специфічної бойової техніки, яку вони, судячи з усього, надалі й використовували як для «радіотехнічних атак» на БПЛА ОБСЄ, так і для виконання інших завдань у сфері радіотехнічної розвідки та радіоелектронної боротьби (РТР і РЕБ). Зокрема і для розвідки наземних позицій українських військ. Йшлося про спеціалізовані станції і комплекси РТР і РЕБ, які фіксувалися не тільки в ході здійснення ними маршів або передислокацій, а й у ході бойової роботи.

Більше того, незабаром стало зрозуміло, що крім специфічних засобів РТР і РЕБ, розміщених на спеціалізованій бойовій техніці, бойовики досить непогано «прибарахлились» у російському «Воєнторзі» й їхніми портативними аналогами. А так само доволі компактними версіями. Так би мовити, безпосередньо для використання в бою. Залишалося тільки дивуватися щедрості та багатству вибору, який надав у розпорядження терористів цей досить таємничий військовий магазин РФ.

Наприклад, станції ближньої розвідки (СБР) типу «Фара». Це сімейство російських портативних РЛС безперервного випромінювання. Призначені вони для радіолокаційного спостереження за місцевістю, розвідки та ідентифікації цілей, а також наведення на виявлені цілі різних засобів ураження (кулемети, гранатомети тощо), зокрема в умовах відсутності оптичної видимості. Розроблена і виробляється РЛС на НВО «Стріла» концерну Алмаз-Антей.

Існує три модифікації РЛС: базовий виріб 1Л111 станція ближньої розвідки СБР-3 «Фара-1» (вона ж СБР-5, фото якої у бойовиків розійшлося по багатьом вітчизняним і закордонним ЗМІ), модифікації «Фара-1» — «Фара-ПВ» і «Фара-ПВ» — «Фара-ВР». Це виключно російські розробки. В Україну вони могли потрапити тільки двома шляхами — разом з російськими військовослужбовцями або надані бойовикам, знову-таки, виключно Російською Федерацією. Проте їхня наявність у бойовиків жодним чином не заперечується. Вони є в зоні АТО і досить активно використовуються терористами.

У зв’язку з цим так само хочеться зауважити, що досить активно в конфлікті на Донбасі беруть участь військовослужбовці повітрянодесантних військ збройних сил РФ. Зафіксовано застосування російськими «блакитними беретами» новітнього комплексу радіотехнічної розвідки «Лєєр-2». Він призначений для ведення радіоелектронної розвідки, постановки перешкод і придушення радіоелектронних засобів.

Він має низку особливостей, які роблять його дуже «зручним» для застосування саме в бойових порядках російських ВДВ і в загонах, підготовлених у таборах ГРУ ГШ ЗС РФ найманців. Монтується він на одній машині (може використовуватися як вантажівка типу армійського КАМАЗу, саме ця версія була зафіксована на Донбасі, так і броньований спеціалізований автомобіль типу «Тигр»). Крім того, його модифікація може оснащуватися спеціалізованим комплексом розвідувального БПЛА типу «Орлан-10».

Саме ці літальні апарати неодноразово фіксувалися і знищувалися українськими військовими у зоні АТО. Наявність у складі комплексу його літаючої розвідувальної оптико-електронної складової дозволяє російським військовослужбовцям і бойовикам НЗФ отримувати в тактичній ланці цінну інформацію про розташування сил і засобів українських військ в режимі онлайн. Саме цим і пояснюється така дивовижна точність вогневих ударів бойовиків.

Крім того, в зоні АТО зафіксовано застосування терористами добре відомих ще з радянських часів комплексів РТР і РЕБ типу Р-330 «Мандат» і спеціалізованої радіолокаційної станції 1Л219М «Зоопарк-1».

По суті, це багатофункціональний бойовий розвідувально-керуючий комплекс, змонтований на відомому у військах багатоцільовому шасі МТ-ЛБ з екіпажем з 3-х чоловік, що робить його найбільш придатним для використання в різних бойових ситуаціях. Він мобільний, використовує добре обкатану транспортну базу і здатний видавати найцінніші для вогневих засобів відомості про розташування військ противника.

Основним призначенням комплексу є розвідка вогневих засобів противника і коректування вогню своїх військ. Комплекс здатний виявляти ворожі боєприпаси в повітрі за допомогою РЛС і обчислювати їхню траєкторію польоту, дозволяючи визначити як точку стрільби, так і район падіння. Це, у свою чергу, дозволяє не тільки виявляти вогневі позиції ворога, а й ефективно корегувати роботу власних артилерійських систем. Точність координат дозволяє успішно вражати супротивника штатними артилерійськими засобами, включаючи ствольну і реактивну артилерію, міномети та безвідкатні гармати.

Висока продуктивність РЛС і обчислювального комплексу дозволяє розрахунку станції досить точно визначити координати всіх вогневих засобів противника навіть при масованому артилерійському обстрілі, дати розподілені цілеуказівки і знищити цілі до їхнього вибуття з позицій стрільби.

Враховуючи сказане вище, навряд чи варто дивуватися тому, що бойовики і замасковані під них «російські туристи» дають ефективний збройний опір українським військам, завдаючи їм дошкульних ударів.

Однак, у зв’язку з цим, хотілося б зауважити наступне — нинішня позиція вищого військово-політичного керівництва Російської Федерації, яка з упертістю стверджує, що ані російських військ, ані російської військової техніки на Донбасі немає, досить виразно контрастує з фактами. І зокрема з застосуванням в зоні АТО вельми специфічної бойової техніки РТР і РЕБ. Її, на моє глибоке переконання, якщо і можна купити, то виключно в дуже «закритих» і дуже «спеціалізованих» воєнторгах, не кажучи вже про те, що їхня грамотна і успішна експлуатація можлива виключно належно підготовленим персоналом, який навряд чи в масовому порядку міг «затесатися» в ряди «мирного ополчення» або «протестуючих шахтарів».

Костянтин МАШОВЕЦЬ,

«Народна армія»

Залишити відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

rss
Карта