«КІБОРГ» ЗІГРІЄ СОЛДАТА В МОРОЗИ

 Грудень 24, 2014
5333_р_4_img_0003

Директор столичного спеціального конструкторського бюро «Оберіг» В’ячеслав Колосов розповідає про переваги бронекомплексу «Ратібор»

Минулого тижня вітчизняні виробники демонстрували керівництву Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України новинки спорядження та амуніції. Ця виставка продукції підприємств легкої промисловості актуальна як ніколи. Адже, як показує досвід проведення АТО, військо потребує у сфері тилового забезпечення впровадження багатьох змін. Як пересвідчився наш кореспондент — вітчизняним підприємцям є що запропонувати війську.

Так, чимало виробників запропонували нові модифікації польової форми одягу. Наприклад, представники ПАТ «Астра Люкс» продемонстрували варіанти нових підкладок до зимового комплекту військового однострою. Вони виявилися фактично однаковими за ціною, але значно теплішими за рахунок флісової тканини, ніж ті, які сьогодні на солдатах. Крім того, у підприємців є пропозиції щодо заміни тканини польової форми. Але тут треба сказати ось про що. Матеріал нинішньої значно дешевший від того, що пропонує український та закордонний ринок. Також слід зважати й на потужності підприємства, бо не кожне зможе забезпечити потреби війська у певні терміни.

Конкурс тканин для військового однострою

Найбільшим постачальником тканини, яка використовується для пошиття військової форми для Збройних Сил України, залишається ПАТ «Черкаський шовковий комбінат» — один із лідерів підприємств легкої промисловості такої спеціалізації у нашій країні. За словами заступника голови наглядової ради підприємства Бориса Тімонова, черкаська тканина складається з бавовни та поліестеру у співвідношенні 53% до 47%. Вона виготовляється таким чином, що бавовна знаходиться всередині, а поліестер — назовні. Це дозволило отримати високі якісні характеристики по тертю і значно підвищило зносостійкість. Крім того, тканина має відмінні водовідштовхуючі властивості.

Однак є й інша «сторона медалі». Неодноразово доводилося чути, що тканина, з якої виконані нові військові однострої, при сильному нагріванні чи горінні плавиться. Так, наприклад, в мережі Інтернет можна спостерігати численні відеоролики, на яких громадяни проводять наочні експерименти — підпалюють цей тип тканини, і він дійсно добре горить.

Борис Тімонов запевняє, що будь-яка тканина, яка використовується для шиття військової уніформи провідними країнами світу, теж горить. Фактично в усіх сучасних військових одностроях присутня бавовна. Загальновідомим фактом є те, що вона горить, як смолоскип. Якщо ж змінювати співвідношення бавовни та поліестеру в нинішній військовій польовій формі чи залучити додаткові матеріали, то ціна на неї, ймовірно, зросте, або погіршаться її технічні характеристики.

— Особисто я не знаю на сьогоднішній день тканини, яка за таких характеристик, як українська, має таку низьку ціну — до двох доларів за метр погонний, — говорить Борис Тімонов. — За кордоном вона коштуватиме дорожче. А якщо б хтось із зарубіжних виробників і запропонував нижчу ціну, то треба було б детально провести експертизу тканини. Найімовірніше — виявилося б, що в ній присутні неякісні або навіть шкідливі матеріали.

В свою чергу Міністр оборони України генерал-полковник Степан Полторак зазначив, що оборонне відомство шукатиме можливості, щоб військо було забезпечене формою з оптимальними якостями.

Солдати спатимуть в теплі

5333_р_4_img_0002

Директор ТОВ «ИСО» Сергій Кульбака впевнений в якості спального мішка «Кіборг-1»

На виставці також були представлені й спальники ТОВ «ИСО». Слід зазначити, що це підприємство на сьогодні є найбільшим постачальником цього виробу для українського солдата. Під цим слід розуміти не лише оборонне відомство, а й інші силові структури. Приміром, прикордонникам вже поставлено більше 10 тисяч спальників.

Директор ТОВ «ИСО» Сергій Кульбака розповів, що Міністерство оборони України вже провело тендер на закупівлю «Кіборгів-1». Таку назву вони отримали через свої високі характеристики: випробування проводилися у морозильній камері при           -35°С, і спальники витримали тест — надійно захистили людину від холоду. Крім того, розміри спальника дозволяють відпочивати в ньому навіть в бронежилеті та іншій екіпіровці. Звісно, цей виріб не розроблявся для того, щоб солдат його постійно носив із собою, бо габарити його чималі, а вага становить більше 3,5 кг. Проте для блокпостів, базових таборів, опорних пунктів тощо «Кіборг-1» підходить якнайкраще.

За словами Сергія Кульбаки, потужності підприємства на сьогодні дозволяють виготовляти близько 1500 виробів даного типу щотижня. Тому навіть попри те, що тендерна процедура на їхню закупівлю затяглася, все рівно найближчим часом вдасться забезпечити чимало військовослужбовців на Сході України теплими надійними спальниками.

Бронекомплекс «Ратібор»

Серед розробок у галузі бронезахисту особового складу на виставці був представлений бойовий індивідуальний комплекс протикульового та протиосколкового захисту «Ратібор». Його розробили працівники столичного спеціального конструкторського бюро «Оберіг». Як зазначив директор підприємства В’ячеслав Колосов, комплекс складається з дев’яти елементів, три з яких парні. При цьому елементи можуть використовуватися як самостійно, так і у поєднанні з іншими для досягнення необхідної площі захисту та адаптування під встановлені завдання.

Конструкція бронежилету дозволяє регулювати комплекс за необхідним розміром та зростом військовослужбовця. Важливо, що комплекс не сковує природних рухів бійця та максимально ефективно розподіляє вагу по всій площі. До речі, площа захисту балістичних пакетів, щоправда без використання стегнових платформ, чимала — 67,6 дм2. Кишені для грудного та спинного бронеелементу адаптовані під бронеелементи будь-якої стандартної конфігурації та розміру. Клас захисту комплексу обирається відповідно до встановлених завдань, максимальний — 6, відповідно до діючих ДСТУ та зарубіжних стандартів.

«Ратібор» виготовлений з матеріалів, які відповідають сучасним вимогам та нормам. Його конструкцією також передбачені: система швидкого скидання комплексу, евакуаційна система, модульна система кріплення спорядження типу «MOLLE», платформи для ідентифікаційних знаків, унікальна демпферна система бронежилета (яка майже повністю гасить кінетичну дію кулі, що влучила у «Ратібор») та потужна система природної вентиляції. До того ж, чохол для перенесення, що призначений для зберігання комплексу, трансформується у тактичні медичні ноші.

Микола ФЕДОРКІВ,

«Народна армія».

Фото Андрія ШМАТОВА

Залишити відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

rss
Карта