«МАЯК» ВИЗНАЧАЄ СНАЙПЕРСЬКІ ОРІЄНТИРИ

 Грудень 17, 2014

5330_р_1_img_0003Як вже повідомляла «Народна армія», минулого тижня перший заступник генерального директора Державного концерну «Укроборонпром» Сергій Пінькас відвідав Публічне акціонерне товариство «Завод «Маяк». Автор цього матеріалу ознайомився з виробничими потужностями підприємства, яке має унікальні технології виробництва стрілецької зброї — танкових та піхотних кулеметів, модернізованих автоматів Калашникова та снайперських гвинтівок для спецпідрозділів.

Загалом займатися виробництвом стрілецької зброї підприємство розпочало у 2008 році. Аби інтенсифікувати роботи в цьому напрямку, долучили до справи професійно підготовлених фахівців — звільнених у запас військових, які з багатьма зразками зброї, як кажуть, на «ти». Розвиток «збройового напрямку» на підприємстві швидко пожвавився. Зокрема, підприємство розробило технічну документацію та освоїло модернізацію низки радянських зразків стрілецької зброї і виробництво перших вітчизняних кулеметів — КТ-7,62 та КМ-7,62.

Перший із них встановлюється на бронеоб’єкти та авіаційну техніку, має вагу 10,5 кг, скорострільність 700 пострілів на хвилину та прицільну дальність 1300–2000 м. Своєю чергою кулемет КМ-7,62 важить 8,6 кг, початкова швидкість кулі становить 825 м/с, скорострільність — 650 пострілів на хвилину, прицільна дальність — 1500 м. Крім того, цей кулемет може встановлюватися на спеціальний станок, який також розробили та виготовили на цьому підприємстві, для ведення бойових дій по наземних і повітряних цілях. При тому, що станок достатньо легкий, важить лише 4,5 кг, проте дозволяє значно покращити точність, а також збільшити дальність стрільби з кулемета.

5330_р_6_img_0003Поступово підприємство розширювало збройову тематику. Черговим суттєвим досягненням у цьому напрямку стало виготовлення зразків штурмових гвинтівок — MZ-10 та MZ-15, а також снайперських гвинтівок VPR-308 (7,62х51 мм) ручної перезарядки та самозарядної VPR-338 (8,6х70 мм). Аби мати відповідну міцність, усі сталеві складові згаданих зразків пройшли на підприємстві необхідну термообробку та загартування.

Так, своєрідним прототипом для створення штурмової гвинтівки MZ-10 став існуючий зразок снайперської гвинтівки іноземного виробництва AR-10. У результаті подальшого удосконалення на підприємстві він перетворився зі спортивної зброї на військову. Щоправда, якщо нижню частину рушниці, де міститься спусковий механізм, практично залишили без змін, то фахівцям підприємства довелося суттєво доопрацювати запобіжник. Для підвищення його безпечності довелося збільшити товщину та кількість зазорів. Не обійшли поза увагою і зручність під’єднання магазина. При цьому приклад залишили стандартний, який має необхідні регулювання, починаючи від довжини та закінчуючи зміною висоти нащочника.

До речі, MZ-10 — автоматична гвинтівка, яка дозволяє вести вогонь не лише одиночними пострілами, а й чергами. Для цього заводчанам довелося збільшити потужність газового механізму, аби поршень і шток інтенсивніше повертали назад затворну групу для швидшої подачі патрона у ствольну коробку. Також зробили міцнішою і зворотно-бойову пружину. Аби зменшити віддачу гвинтівки, довелося встановити принципово інший механізм. На відміну від попереднього, який складався з декількох частин, що спричиняло появу тріщин під час експлуатації, його вирішили зробити цільним.

А от за назвою снайперських гвинтівок VPR-308 та VPR-338 вже видно, що вони зорієнтовані на відомі у світі стандарти калібру .308 Win і .338 Lapua Magnum. Зокрема, снайперська гвинтівка VPR-338 призначена для ураження малорозмірних цілей на відстані до 1300 м і об’єктів (радіостанцій середньої потужності, літаків і вертольотів на стоянці) на відстані 1500 м. Гвинтівка має ручне перезарядження. Її вага без патронів становить 9,8 кг, при цьому вона забезпечує темп стрільби 15 пострілів на хвилину. Гвинтівка VPR-308, крім того, що відрізняється калібром, значно легша — близько 7 кг, і має меншу прицільну дальність, яка складає 900 м.

При цьому живучість вітчизняних гвинтівок досить висока. Для VPR-338 купчастий ресурс становить від 1500 до 2000 пострілів при загальній живучості виробу 10000 пострілів. Тоді як для VPR-308 купчастий ресурс — 6000, загальний також 10000 пострілів. Усі комплектуючі гвинтівок, окрім ствола, виготовлені на території України. У них реалізовано низку принципово нових для нашої країни конструктивних рішень. Наприклад, в них використовується планка Пікатінні двох типів (коротка і довга), яка може бути встановлена вперед-назад і має широку номенклатуру аксесуарної апаратури.

Для зручності передбачена установка коліматора під 45 градусів разом зі снайперським прицілом. Річ у тім, що при стрільбі на великі відстані снайперу дуже важко переключитися на вогонь по цілях, які раптово з’являються на малих дистанціях і при цьому швидко рухаються. Для того, щоб снайпер міг на малих дистанціях хоч якось протистояти противнику, встановили коліматор.

Також у гвинтівках передбачено регулювання приклада завдовжки, заввишки біля щоки. Крім того, для точного прицілювання і зменшення похибки при стрільбі гвинтівки мають вільно вивішений ствол, що особливо важливо при виконанні завдань. І ще одна важлива обставина — гвинтівки мають справді високу точність. Зокрема, під час попередніх випробувань з VPR-338 на відстані 1,3 км в гірській місцевості була уражена ростова мішень чотири рази чотирма пострілами.

Тому невипадково за результатами відвідування підприємства керівництво концерну наступного року планує його подальший розвиток. Зокрема, у державному оборонному замовленні на 2015 рік буде передбачено виготовлення певної кількості легкої бронетехніки, на якій розміщуватимуться стрілецькі модулі виробництва заводу «Маяк». Це позитивно позначиться на підвищенні боєготовності підрозділів вітчизняного війська.

Довідка «НА»

За радянських часів завод «Маяк» був головним підприємством із виробництва засобів магнітного запису спеціального та побутового призначення. Його своєрідною візитною карткою, безумовно, вважалися добре відомі касетні магнітофони марки «Маяк». Вони були популярні серед населення насамперед завдяки раціональному співвідношенню «ціна — якість». Остання модель цієї серії зійшла з конвеєра на початку 2000 року.

Сергій ВОРОНКОВ,

«Народна армія»

Фото Андрія ШМАТОВА

Залишити відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

rss
Карта